Soud definitivně osvobodil bývalou náměstkyni Zdeňka Škromacha

Praha – Soud definitivně osvobodil bývalou náměstkyni někdejšího ministra práce Zdeňka Škromacha Yvonu Legierskou. Tu žalobci vinili z toho, že nechala v roce 2006 opravovat střechu paláce v pražské Lannově ulici za peníze ze státní pokladny i poté, co se stala majetkem soukromé firmy, a údajně tak způsobila milionovou škodu. Podle obžaloby se dopustila trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Už loni ale Legierskou zprostil obžaloby Obvodní soud pro Prahu 2 a dnes verdikt potvrdil i Městský soud v Praze. Rozsudek je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Palác byl v roce 2006 součástí směny budov ministerstva práce a sociálních věcí za jiné nemovitosti. Po uzavření směnné smlouvy mezi státem a firmou WSF Delta ministerstvo pověřilo Českou správu sociálního zabezpečení, aby se o nemovitost starala do konce srpna 2006. ČSSZ sice střechu paláce opravovala už předtím, v únoru ale práce zastavila. Legierská pak podle obžaloby 10. dubna uzavřela s ČSSZ dodatek dohody o nouzovém zajištění provozu paláce, ve kterém správě uložila pokračovat v opravách střechy budovy, přestože věděla, že se o den později stane jejím vlastníkem firma.   

ČSSZ to podle spisu zjistila v červnu a od dohody o provozu objektu odstoupila s tím, že hrozí použití peněz ze státního rozpočtu ve prospěch soukromé společnosti. Do té doby do oprav podle obžaloby vložila zhruba 1,5 milionu korun. Legierská prý ale trvala na pokračování oprav za dalších asi 2,5 milionu. ČSSZ pak podala trestní oznámení, ministerstvo se k němu připojilo v listopadu 2006.   

Podle odvolacího senátu ale nebylo jednání Legierské trestným činem. Prvoinstanční soud předtím ženu osvobodil s tím, že se vůbec neprokázalo, že by se stal skutek, pro který je stíhána. Podle soudu byly státní peníze použity účelně a Legierská se naopak snažila předejít škodám, které by mohly vzniknout na státním majetku. Za případnou škodu totiž podle rozhodnutí odpovídal stát až do konce června - do okamžiku předání budovy firmě WSF Delta. V souvislosti se správou paláce podle obvodního soudu pochybili úplně jiní lidé, především z řad pracovníků ČSSZ, která budovu původně užívala. Podle prvoinstančního soudu tak mohlo jít o případ na politickou objednávku.

Sama Legierská se hájila tím, že v roce 2006 střechu budovy poškodil silný vítr a déšť a ze střechy padaly tašky. Firma proto oznámila, že v takovém stavu palác nepřevezme. Navíc prý budova nebyla pojištěná a chyběl hromosvod. Podepsané směnné smlouvy podle Legierské měly odkladný účinek, a tak se mohlo stát, že palác nakonec zůstane státu.