Bohnická léčebna má nový pavilon pro dětské klienty

Praha - V psychiatrické léčebně v Praze - Bohnicích nově otevřeli zrekonstruovaný dětský pavilon. Otevření pavilonu se zúčastnila i ředitelka nadace Archa Chantal Poullainová, která se podílela i na výtvarné úpravě nového pavilonu. Ředitel psychiatrické léčebny Martin Hollý ČT řekl, že pavilon je určen pro 44 dětí ve věku od 6 do 18 let. Nové prostory by měly sloužit k různým psychoterapeutickým metodám. Dětská psychiatrie chce v modernizaci pokračovat, dalším krokem má být vznik denního stacionáře, kde by se děti setkávaly se svými rodinami.

Ředitel Martin Hollý:

„U dětí se projevují velké duševní nemoci, jako jsou psychózy a deprese. Projevy nejsou tak typické jako u dospělých, ale současná věda posouvá diagnostiku do ranějšího věku. Pro děti jsou navíc typické poruchy pozornosti a to, co nazýváme poruchami chování.“

„Přestože je ve starých zdech, jde o kompletně nový prostor, který posouvá standard péče, jak v té části hotelových služeb, tak věřím i v té ošetřovatelské části,“ řekl ČT Hollý. Dodal, že problémem mnoha psychiatrických zařízení je prostor k sešlostem dětí vůbec najít, což je podmínkou toho, aby se mohla uskutečnit vůbec nějaká psychoterapie. Součástí pavilonu jsou rehabilitační a fyzioterapeutické místnosti.

Video Ředitel Martin Hollý a Chantal Poullainová ve Studiu ČT24
video

Ředitel Martin Hollý a Chantal Poullainová ve Studiu ČT24

Nově opravený pavilon číslo 28 je určen dětem se širokým spektrem psychických poruch. Primář dětského oddělení Michal Považan dnes novinářům řekl, že pro děti, jejichž chování bude neklidné nebo nějakým způsobem nebezpečné, mají připraveny speciální pokoje blízko sesterny, kde bude i zvýšená ostraha. Díky většímu počtu personálu by se nemocným dětem také mělo dostat individuálnějšího přístupu. „Dětské oddělení už nesplňovalo současné možnosti psychiatrie v Evropě a nebylo moc přátelské pro děti,“ řekl pro ČT Považan.

Na pestrobarevné výtvarné výzdobě nového pavilonu se podílela také herečka a ředitelka nadace Archa Chantal Poullainová. „Spolupracovali jsme na tom s lékaři, psychology a podobně,“ chválila si ve Studiu ČT24 výtvarnou tvorbu vzhledu dětského oddělení bohnické léčebny, kde se podle jejích slov autorky držely záměru něžné a klidné barevnosti.

Pokoje v dětském pavilonu
Pokoje v dětském pavilonu
Více fotek
  • Pokoje v dětském pavilonu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1953/195262.jpg
  • Psychiatrická léčebna Bohnice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/63/6275.jpg