Dobeš vytáhl proti byrokracii: Zruší část organizací ministerstva

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) má v úmyslu výrazně snížit počet organizací přímo řízených ministerstvem. Ze 14 by chtěl počet organizací snížit až na tři, školám by podle něj ubylo zbytečné papírování, na které si ředitelé stále víc stěžují. Mezi takové organizace ministerstva patří třeba centrum pro přípravu maturit CERMAT, Česká školní inspekce nebo Dům zahraničních služeb. Spolu se svým novým poradcem Václavem Klausem mladším chce prý pracovat i na zjednodušení školského zákona, aby ředitelé škol nebyli zavaleni zbytečným papírováním.

„Rád bych realizoval v této oblasti do půl roku výrazné zeštíhlení a slučování,“ řekl ČT ministr Dobeš. Celkem ministerstvo zaměstnává kolem 700 lidí, z toho asi třetina pracuje právě v přímo řízených organizacích, přes 200 lidí má na starosti čerpání fondů EU a zbytek jsou úředníci ministerstva. Přímo řízené organizace prý navíc spolykají ohromné peníze. Ministr by proto chtěl ponechat jen instituce zaměřené na samotné vzdělávání, na hodnocení kvality škol nebo školské statistiky. Konkrétnější představu prý ale bude mít až po skončení procesně-personálního auditu, který v současnosti na ministerstvu probíhá.

Ředitelka Gymnázia Nad Štolou Renata Schejbalová:

„Neustále posíláme dalším a dalším úřadům informace o tom, kolik máme žáků, kolik z nich studuje angličtinu, kolik francouzštinu, kolik máme chlapců, kolik dívek…“

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Snížení organizací pod ministerstvem školství je jedním z návrhů nového ministrova poradce, ředitele soukromého gymnázia PORG Václava Klause mladšího. „Složitě elektronicky přeposíláte data o každém dítěti, pak vyplňujete nějaký naprosto šílený ředitelský výkaz, máte týden práce v září, a pak stejně každý měsíc posíláte, že máte 400 žáků,“ popisuje složitou situaci Klaus mladší.

Střední školy musí výsledky přijímacích zkoušek poslat doporučeným dopisem i neúspěšným uchazečům, i tuto praxi chce ministr změnit. „Myslím, že by postačilo zveřejnit výsledky na internetu a zároveň je vyvěsit v dotyčné škole,“ míní Dobeš. Ministr navíc plánuje, že přijímací zkoušky nahradí srovnávací testy v 5. a 9. třídě. S koaličními partnery také chce začít diskutovat o tom, zda by nešel zjednodušit školský zákon, ten má teď zhruba 80 stran.

Josef Dobeš
Josef Dobeš
Více fotek
  • Josef Dobeš autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1890/188917.jpg
  • Školní test autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1955/195484.jpg
  • Přijímací zkoušky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1955/195487.jpg
  • Školní test autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1955/195491.jpg