Do babyboxu v Kladně někdo odložil novorozeného chlapce

Kladno - Do babyboxu v kladenské nemocnici dnes v noci někdo odložil novorozeného chlapce. Jan Vančura, jak dítě zdravotníci pojmenovali, je 33. dítětem nalezeným v české síti babyboxů. V pořadí již druhé dítě odložené do kladenského babyboxu je zdravé.

 

„Patří k těm nejchudším, protože měl na sobě jen starý ručník. Tam, kde se narodil, netekla voda, ale sestřičky na kladenské neonatologii si ho vykoupaly a oblékly,“ uvedl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Podle Hesse mělo miminko pupeční šňůru zavázanou černou tkaničkou od bot. Primář dětského oddělení kladenské nemocnice Petr Lyer potvrdil, že je chlapec zdravý. „Narodil se pouze několik hodin předtím, než byl do babyboxu odložen,“ uvedl Lyer.

Podle Hesse teď dítě v nemocnici stráví pouze nezbytně dlouhou dobu. „Po zdravotních testech podají sociální pracovníci návrh soudu, aby ho někomu svěřil do péče,“ vysvětlil. Po určité zkušební době by pak podle něj dítě mohlo zůstat u nových rodičů nastálo. „Předpokládám, že navrhnou nějaké rodiče, kteří už podali žádost a jsou testovaní a proškolení,“ dodal Hess.

Zatím naposledy bylo do babyboxu odloženo miminko letos v červnu v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří. Čerstvě narozenou dívku zdravotníci pojmenovali Květuška.


Takzvaný babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost odložit anonymně dítě, aniž ho ohrozí na zdraví či na životě. V ČR je zatím 39 babyboxů. V úterý 28.9. plánuje občanské sdružení Babybox pro ohrožené děti - Statim otevřít 40. schránku v Hodoníně. Hessovým cílem je mít babybox v každém okrese.