Výjimečný trest za vraždu stopařky platí

Brno - Nejvyšší soud potvrdil výjimečný trest vězení za vraždu stopařky u Keteně na Jičínsku. Pachatel Jiří Cimbál stráví ve vězení 25 let. Dívku obtěžoval a bil, potom ji ze strachu z prozrazení zavraždil. Nejvyšší soud nenašel důvod do pravomocného rozsudku zasáhnout. Cimbál svou vinu od počátku popíral. Dvacetiletou studentku podle něj zabil někdo jiný.

„Nejvyšší soud dovolání odmítl, protože bylo podáno z jiného důvodu, než uvádí trestní řád. Tímto rozhodnutím zůstal uložený trest v platnosti,“ uvedl mluvčí soudu Petr Knötig. Vrchní soud v Praze podle Knötiga náležitě vysvětlil všechny důležité otázky, jež s případem souvisely, a řádně odůvodnil uložený výjimečný trest: „Nepřichází tudíž v úvahu, aby Nejvyšší soud do výroku o trestu nějak zasahoval.“

Dívku podřezal, lékař jí nemohl pomoci

Tragická událost se stala 2. července 2005 v odpoledních hodinách. Cimbál stopařce zastavil, poté ji v autě zkoušel osahávat. Stopařka se však bránila. Začal ji tedy bít a pořezal ji na stehně a na břiše. U silnice ve směru na Keteň ji vytáhl z vozu a v příkopu jí bodnořezným nástrojem způsobil 33 centimetrů dlouhou řeznou ránu na krku. Žena vykrvácela. Zranění bylo tak vážné, že by její smrt neodvrátila ani okamžitá pomoc lékaře. Podle soudů Cimbál dívku zavraždil z obavy, že by prozradila jeho předchozí jednání. Podle pravomocného verdiktu tak jednal ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky.

Po pachateli vraždy východočeští policisté pátrali několik let, podezřelého zatkli až v roce 2008. Policii na stopu navedl Cimbálův známý, který nahlásil, že se mu obžalovaný svěřil s tím, že dívku zavraždil. Cimbál pak před soudem tvrdil, že kamarádovi lhal a informace čerpal z televizního zpravodajství. Královéhradecký krajský soud původně uložil Cimbálovi doživotí. Vrchní soud v Praze pak trest zmírnil. Trest si pachatel odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou.