Nejpopulárnější politik je Pospíšil, John se propadl na 7. místo

Praha - Nejpopulárnějším stranickým politikem je podle zářijového průzkumu agentury STEM ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Na prvním místě tak nahradil dosud nejoblíbenějšího předsedu Věcí veřejných a ministra vnitra Radka Johna, který se nyní propadl až na sedmé místo. Na předních příčkách ho předběhli jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg, předseda vlády a ODS Petr Nečas, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Politici na prvních pěti místech přitom skončili s poměrně podobným výsledkem, tedy se zhruba 50 procenty hlasů. Haška a Johna kladně hodnotilo 45, respektive 44 procent lidí. John si od předchozího červnového průzkumu pohoršil o 18 procentních bodů. Přes prázdniny klesla i popularita Nečase a Schwarzenberga, ale ne tak znatelně, aby se neudrželi na čelních místech pomyslného žebříčku. 

Od června si naopak polepšil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), ministr dopravy Vít Bárta (VV), ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09), hejtman Hašek a místopředseda ČSSD Roman Onderka. U dalších sledovaných politiků analytici nezaznamenali už žádné výrazné změny. Jde o místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka, Zdeňka Škromacha a Milana Urbana, předsedu KSČM Vojtěcha Filipa, ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), místopředsedkyni sněmovny Vlastu Parkanovou (TOP 09) i předsedu poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře.

Z politických nováčků si nejlépe vede Vít Bárta

Z nováčků na politické scéně si podle STEM nejlépe vede zmiňovaný ministr Bárta, kterého nezná v současné době jen necelá pětina občanů. Podíl jeho sympatizantů se navíc od června zvýšil o více než polovinu na 38 procent, čímž obsadil pomyslné desáté místo. Více než třetina Čechů naproti tomu nezná Bártovy stranické kolegyně Kateřinu Klasnovou a Kristýnu Kočí, stejně jako ministry Drábka, Josefa Dobeše (VV), Martina Kocourka (ODS) a Leoše Hegera (TOP 09). Více než polovině lidí nic neříkají ani jména ministrů Pavla Drobila, Jiřího Bessera, Kamila Jankovského nebo Ivana Fuksy. 

Průzkum STEM se zaměřil na čelné představitele parlamentních stran a na všechny členy Nečasovy koaliční vlády. V době od 3. do 13. září je hodnotilo 1 228 občanů.  

Popularita politiků:

  1. Jiří Pospíšil (ODS)
  2. Bohuslav Sobotka (ČSSD)
  3. Miroslava Němcová (ODS)
  4. Petr Nečas (ODS)
  5. Karel Schwarzenberg (TOP 09)
  6. Michal Hašek (ČSSD)
  7. Radek John (VV)
  8. Lubomír Zaorálek (ČSSD)
  9. Alexandr Vondra (ODS)
  10. Vít Bárta (VV)