Zubní kaz je onemocnění, kde prevence, aktivní přístup pacienta k osobní hygieně a stravovací návyky významně mohou ovlivnit zdravotní stav chrupu. Proto je léčba zubního kazu typem ošetření, které lze pro občany v produktivním věku ze systému úhrad z veřejného zdravotního pojištění vyřadit. Jedná se tak o jednu z oblastí, ve které by se mohl ve velmi krátké době projevit pozitivní ekonomický efekt.
Pro děti, mladistvé do 18 let a pro seniory nad 65 let je i nadále počítáno s úhradou za ošetření zubních kazů v základní variantě z veřejného zdravotního pojištění. Rovněž bude se souhlasem revizního lékaře i nadále umožněna léčba zubního kazu vzniklého v souvislosti se závažným celkovým onemocněním. Předpokládaná úspora finančních nákladů vzniklá vyřazením výplní z veřejného zdravotního pojištění činí přibližně 1 miliardu korun.

Reportáž Markéty Šenkýřové
Reportáž Markéty Šenkýřové
ud:27.9.2010
Rozhovor s Lubošem Olejárem a Ivanem Novickým
Zubaři změnu vítají, pacientské organizace mají obavy
Stomatologové se změnou nemají problém, podle nich jde o racionální návrh, který jde správným směrem. „Má-li se něco vyřadit, tak to musí být jen výkony prevencí ovlivnitelné,“ tvrdí Jan Černý, viceprezident České stomatologické komory.
Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů:
„Kdyby ministerstvo přistoupilo na podnikatelské záměry stomatologů, tak by zaútočilo proti občanům a proti ústavě.“
A tím argumentuje i ministerstvo. Zubní kaz je typickým příkladem onemocnění, která jsou zcela nebo z velké části ovlivnitelná prevencí a správnou péčí o vlastní zdraví. Dospělí by proto měli nést za svůj chrup odpovědnost. To ale odmítají pacientské organizace s tím, že ne každý pak bude mít na to si zuby nechat spravit.
Změna v systému úhrad stomatologické péče nepopírá to, na čem je systém všeobecného zdravotního pojištění založen, tedy zejména zachování sociální spravedlnosti systému, avšak s cílem zvyšování jeho efektivity a hospodárnosti.