Vláda dala obcím zelenou v regulaci hazardu

Praha - Obce zřejmě dostanou možnost regulovat také například sázkové hry v kasinu nebo takzvané videoloterijní terminály, tedy druhy hazardu, na něž se dosud jejich obecně závazné vyhlášky vztahovat nemohly. Změnu obsahuje novela loterijního zákona, kterou dnes schválila vláda. Podle současné právní úpravy obce mohou regulovat pouze provozování výherních hracích přístrojů. Novela nyní míří do sněmovny.

Nová úprava dává podle ministerstva financí obcím možnost vyhláškou určit, na kterých místech a v jakém čase je provozování i dosud neregulovaných druhů hazardu povoleno či zakázáno. „Obce tak dostanou účinný nástroj, jak omezit hazard na svém území,“ uvedl už dříve ministr financí Miroslav Kalousek. Dnešní rozhodnutí vlády přivítal i šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Sázkové kanceláře iniciativu ministerstva přivítaly. „Obce, stát i provozovatelé novelu nutně potřebují. Určitě akceptujeme rozšíření pravomocí obcí směrem k větší regulaci videoloterijních terminálů. To je opravdu palčivý problém, který se musí řešit,“ řekl už dříve Marek Herman z Asociace provozovatelů kurzových sázek. „Za loterní průmysl ale budeme navrhovat, aby vyhláška měla zákonem jasně stanovené standardy, co a kde bude obec zakazovat. Navrhujeme například, aby byl uplatněn princip 'všechno, nebo nic', neboli pokud se obec rozhodne zakázat na určité ulici hazard, pak bez výjimky,“ dodal.

Video Rozhovor s Jaromírem Jechem a Tomášem Zídkem
video

Rozhovor s Jaromírem Jechem a Tomášem Zídkem

Rozhovor s Jaromírem Jechem a Tomášem Zídkem

29 9 2010 eko

Reportáž Zuzany Luňákové

Plán zvýšit zdanění loterií a veškerého hazardu na jednotnou sazbu 20 procent, který obsahuje programové prohlášení vlády, nynější návrh MF neobsahuje. „Jde jen o rychlou novelu, která má řešit regulační pravomoci obcí. Zdanění, respektive odvody budou upraveny v návrhu nového herního zákona,“ sdělilo už dříve MF.

Podle provozovatelů kurzových sázek hrozí ale státu arbitráže

Návrh přechodně počítá s tím, že platnost povolení k provozu loterií a jiných podobných her, která nebudou v souladu s vyhláškou obce, skončí nejpozději uplynutím lhůty pěti let od účinnosti takové vyhlášky. Tuto dobu lze podle ministerstva považovat za dobu dostatečnou z pohledu principu ochrany investic i legitimního očekávání. Toto považuje Herman za největší úskalí novely. „Stát se v případě schválení této normy vystavuje reálnému nebezpečí arbitráží. Jen za firmy v oblasti sportovního sázení půjde odhadem o částky v řádech miliard korun,“ podotkl. V novele mu rovněž chybí zákaz nelegálních provozovatelů.

Novela zacílí i na poker

Spolu s rozšířením pravomocí obcí se vláda pustila i do regulace pokeru. Ten u nás vůbec poprvé dostává oficiální nálepku hazardní hry. Zatímco dnes stále populárnější turnaje pořádají i občanská sdružení, nově mají být jen pro kasina a firmy s licencí od ministerstva financí. „Pokud by novela vstoupila v platnost, znamenalo by to zánik 250 pokerových klubů, které na území Česka působí,“ uvedl Jakub Stejskal ze Showdown Poker Clubu. Poker se v Česku rozmáhá - například Praha hostí i velké turnaje. Ten poslední proběhl minulý týden a vítěz si z něj odnesl půl milionu korun. „Poker se rozvíjí velmi dramatickým způsobem, organizátoři se tváří jako nezisková organizace, a přitom nikdo neplatí daně,“ domnívá se Herman.

Novelu už jednou vetoval prezident

Novela loterijního zákona už jednou legislativním procesem prošla. Měla začít platit od července, novelu však počátkem června vetoval prezident Václav Klaus. Novelu zamítl kvůli tomu, že podle něj zásadním způsobem zužovala okruh příjemců finančních prostředků na veřejně prospěšné účely. Prezident své veto odůvodnil také tím, že novela měla spíše sloužit jako předvolební argument a obával se toho, že stát by byl vstoupením novely v platnost vystaven arbitrážním sporům kvůli zkrácení doby platnosti licencí dosavadním provozovatelům a hrozilo by nebezpečí významných finančních ztrát ze státního rozpočtu.