Koalice chce schvalovat vojenské mise na dva roky dopředu

Praha - Vládní koalice uvažuje o změně pravidel schvalování vojenských misí. Chce, aby sněmovna a Senát neschvalovaly výjezdy vojáků do zahraničí jako dosud na rok dopředu plus jednoletý výhled, ale na dvě léta s výhledem na další jeden rok. Potvrdil to člen sněmovního branného a bezpečnostního výboru Jan Vidím (ODS) a na dnešním jednání K9 o tom jednaly špičky ODS, TOP 09 a VV. Koalice má na změnu dostatek hlasů.

Na prosazení návrhu není třeba změna zákona, pouze dohoda poslanců a senátorů schválená kvalifikovanou většinou. Při 118 poslancích, které vládní koalice ve sněmovně má, by to neměl být problém. I v Senátu má koalice zatím dost hlasů, to by ale mohly změnit blížící se volby. Výrazný úspěch ČSSD by mohl poměry sil v horní parlamentní komoře obrátit.

Ministr obrany Alexandr Vondra nedávno oznámil, že Česko plánuje posílit svůj kontingent v Afghánistánu o 200 vojáků, v příštím roce by jich tam tedy mělo sloužit 730. Podle dostupných informací by do Afghánistánu měli znovu odjet příslušníci speciálních sil, má jich být asi sto. Elitní jednotka z Prostějova již v této zemi operovala, do konce loňského roku bojovala proti ozbrojencům hnutí Tálibán.

Z Kosova se Česko stáhne

Vedle navýšení účasti v Afghánistánu současně Česko radikálně sníží svoji účast v Kosovu. Nyní jich tam je 270. V letošním roce stát schválil kosovskou misi do počtu 550 vojáků. V pondělí Vondra oznámil, že příští rok v létě Česko z Kosova své vojáky úplně stáhne, pokud se tam bezpečnostní situace nezhorší. Už nyní svou přítomnost v této bývalé jihosrbské provincii výrazně omezí, na konci roku by tam mělo zůstat 90 vojáků, kteří budou mít na starost udržovat chod české základny Šajkovac.

Sociální demokraté by navýšení kontingentu nepodpořili. Ani nyní nejsou v Afghánistánu stavy vojáků naplněny, uvedl stínový ministr obrany ČSSD Petr Hulinský.

ČSSD chce povolit obchod se zbraněmi i firmám z EU a NATO

0S vojenským materiálem možná budou moci obchodovat v České republice nejen firmy se sídlem v Česku. Opoziční sociální demokraté podali do sněmovny předlohu, podle níž by příslušné povolení mohly získat i společnosti sídlící v zemích Evropské unie nebo Severoatlantické aliance. O změně zákona, která by umožnila státu nakupovat zbraně bez prostředníků, hovořil i premiér Petr Nečas (ODS). Exkluzivita pro tuzemské firmy představuje podle ČSSD možné nebezpečí korupce. „Kdyby došlo k eliminaci tohoto mezičlánku, bylo by možné základním způsobem ušetřit,“ dodal autor předlohy Jan Hamáček (ČSSD).

Povolení k obchodování by podle předlohy mohla dostat jen firma s jasnou vlastnickou strukturou. Pokud by měla anonymní akcie, majitele by musela odkrýt. Pokud by novela zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem platila, o nákupech obrany a ministerstva vnitra by už nerozhodovala vláda. Rozhodnutí by byla na samotných ministerstvech. Proces nákupů by tím se podle ČSSD zjednodušil a nebyl by méně transparentní. Jednání vlády jsou totiž neveřejná.

Střelné zbraně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24