Exploze granátu zabila lupiče, šest lidí zranila

Krnov (Bruntálsko) - V obchodním domě Prior v Krnově na Bruntálsku dnes odpoledne explodoval pravděpodobně granát. Jeden člověk zahynul, šest lidí včetně policistů bylo zraněno. Obětí je zřejmě lupič, který se krátce před explozí pokusil s výbušninou v ruce přepadnout směnárnu. Policie ještě večer pod jeho tělem našla nevybuchlý granát a je tedy pravděpodobné, že údajný pachatel útočil stejným typem výbušniny. Uvedl to mluvčí moravskoslezských policistů Miroslav Pech. První granát vybouchl při potyčce lupiče s policisty. Mezi zraněnými jsou čtyři policisté, pracovník ochranky a jeden nakupující. Podle záchranářů je stav jednoho ze zraněných policistů velmi vážný. Výbuch obchodním domem otřásl okolo 14:21.

„Zatím zjišťujeme, co přesně se na místě stalo,“ řekl mluvčí. Zatím není jasné, zda lupič při zásahu policie trhavinu úmyslně odpálil, či k výbuchu došlo nešťastnou náhodou. Podle mluvčího policisté na místo dorazili velmi rychle po volání na tísňovou linku. „Doběhli tam v době, kdy na místě byl ještě pachatel. Došlo k potyčce a také k výbuchu,“ řekl Pech. Zatím nic podle něj nenasvědčuje tomu, že by policisté při zákroku udělali chybu.

Policie k 18:00 uvedla, že totožnost oběti výbuchu stále není známá. Podle posledních informací byli mezi zraněnými policisty tři muži zákona ve službě a jeden policista, který byl na místě v době svého osobního volna. Policie předpokládá, že další nové informace z vyšetřování bude moci zveřejnit nejdříve v pátek dopoledne.

Video Reportáž Ivy Bartoňové
video

Reportáž Ivy Bartoňové

Reportáž Ivy Bartoňové

30.09.

Iva Bartoňová v Událostech, komentářích

Telefonát Veroniky Glötzerové

Vojenský expert Martin Koller ve Studiu ČT24

Podle policejního mluvčího policie dostala informaci nejprve o přepadení směnárny. Na místo vyrazili policisté. Exploze nastala v okamžiku, kdy proti pachateli zakročili.

Policisté místo obehnali páskou a vstup do obchodního domu Prior uzavřeli. Zvědavci přesto v hloučcích postávali před obchodním domem, odkud však místo exploze vidět nemohli. Před vchod směnárny se na několik málo minut dostali pouze novináři. Samotnou směnárnu výbuch nějakým výrazným způsobem nepoškodil, dokonce se nerozbily ani skleněné dveře.

Policista je v ohrožení života

Nejvážněji zraněný policista je podle mluvčího záchranné služby Lukáše Humpla v ohrožení života. „Utrpěl vícečetná zranění. Jeho stav je vážný,“ řekl. Vrtulník muže přepravil do ostravské fakultní nemocnice. Tamní mluvčí Tomáš Oborný uvedl, že se jedná o vícečetná poranění. „Pacient bude podroben operaci,“ uvedl. Další tři zranění policisté skončili v péči lékařů krnovské nemocnice.

„Dva z nich mají středně těžká zranění a předpokládáme, že budou operováni. Třetí muž má zranění lehčího charakteru,“ řekla mluvčí nemocnice Eva Kijonková. Dodala, že lékaři ošetřili i člena ochranné služby. Jeho zranění ale nebylo vážné a už byl propuštěn domů. „Informaci o šestém zraněném, kterým měl být nakupující, nemáme,“ uvedla Kijonková.

Místo výbuchu v Krnově
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24