Postižená žena uspěla se stížností na šikanu v práci

Ostrava – Sluchově postižená Lenka Schmiedová uspěla se stížností na svého zaměstnavatele kvůli šikaně. O případu informovala v srpnu Česká televize. Ostravská radnice jí dala částečně za pravdu a jejímu šéfovi Luboši Zubáňovi nařídila, aby se naučil lépe spolupracovat s postiženými.

Paní Schmiedová v restauraci v Kulturním středisku K-trio v Ostravě-Jihu uklízela bez potíží tři roky, pak ale chtěla kvůli přílišnému pracovnímu zatížení a stresu odejít. Na chování svého šéfa si stěžovala prostřednictvím Svazu neslyšících – a po měsíci a půl přišel výsledek. „Tvrzení paní Schmiedové se zčásti prokázalo, zčásti ne,“ uvedla ředitelka Kulturního střediska Sylva Kocurová. Pracovní náplň má nově řešit podrobný plán úkolů a nadřízený paní Schmiedové se má naučit, jak komunikovat s nedoslýchavými. „Pana vedoucího i ostatní jsme seznámili s desaterem, jak komunikovat se sluchově postiženými, problém asi nastal, že pan vedoucí byl nový,“ hájí Zubáně Kocurová.

Radnice chce celou věc urovnat a odmítá, že by nedoslýchavá žena byla šikanována. „Šikana je silné slovo, podle mě jde spíš o nedorozumění,“ domnívá se starosta obvodu Ostrava-Jih Karel Sibinský. Právník Tomáš Krásný to ale odmítá. Podle něj jde jednoznačně o šikanu. „Zaměstnavatel musí zaměstnanci vytvořit prostředí, aby mohl plnit své úkoly,“ uvedl Krásný.

Video Reportáž Silvie Klekové
video

Reportáž Silvie Klekové

Postižená žena se do práce vrátit chce, zatím ale zůstává doma na nemocenské. Kdy ji lékař uschopní, ještě neví.