Předsedou správní rady VZP se stal poslanec za ODS Šnajdr

Praha - Předsedou správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) byl dnes znovuzvolen bývalý náměstek ministra zdravotnictví a nynější poslanec Marek Šnajdr (ODS). Místopředsedou potom členové správní rady zvolili zástupce opoziční ČSSD - hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka. Ve funkci vystřídá hejtmana jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD). Členy správní i dozorčí rady VZP zvolila Poslanecká sněmovna už minulý týden. Volba se koná vždy na začátku nového volebního období. Sněmovna do správní rady posílá 20 lidí, do dozorčí rady deset. Sněmovní strany navrhly zástupce do orgánů VZP podle poměrného zastoupení. Je mezi nimi i řada poslanců.

Šnajdr působil na ministerstvu zdravotnictví jako náměstek čtyři roky. Funkce opustil poté, co byl v květnových parlamentních volbách zvolen poslancem. K rezignaci ho už předtím několikrát vyzývala sociální demokracie.

Podle jeho hlavního rivala, středočeského hejtmana a stínového ministra zdravotnictví ČSSD Davida Ratha, byl Šnajdr faktickým vládcem resortu přinejmenším od odchodu Tomáše Julínka (ODS).

VZP je s více než 6,2 miliony klientů největší zdravotní pojišťovnou v České republice, existuje od roku 1992. Vedle správní rady zvolili poslanci v září i nové členy dozorčí rady pojišťovny, za ČSSD Lenku Mazuchovou, Josefa Novotného a Vladimíra Řiháka. Na návrh ODS se do dozorčí rady dostali Josef Kantůrek, Dagmar Molendová a Tomáš Úlehla. Za TOP 09 sněmovna zvolila Martina Gregoru a Michala Janka, za KSČM Zdeňka Maršíčka a za VV Radima Vysloužila.

Všeobecná zdravotní pojišťovna
Všeobecná zdravotní pojišťovna