Trest nakonec padl přísnější, než navrhovala státní zástupkyně, která žádala tříletou podmínku. Úředník navíc nesmí deset let pracovat ve státní správě a musí zaplatit pokutu 50 tisíc korun. „Soud má za to, že je nutné uložit nepodmíněný trest mírně nad spodní hranicí trestní sazby. Neshledali jsme podmínky pro podmíněný odklad trestu,“ řekl při zdůvodnění rozsudku soudce Jiří Fuks. Podle něj Furdovi přitížilo, že spáchal více trestných činů, které páchal po relativně dlouhou dobu, a také hrubě zneužil svého postavení úředníka. V očích soudu mu příliš nepomohlo ani to, že se nezúčastnil hlavních líčení ani neprojevil lítost.
Furdův obhájce Ivan Brož tvrdí, že obrazové a zvukové záznamy z kanceláře obžalovaného byly pořízené nezákonným způsobem, a navrhl, aby soud jeho klienta zprostil obžaloby: „Na základě nekonkrétních údajů z trestního oznámení bylo zahájeno sledování jedné konkrétní osoby. To považuji za zásadní porušení zákona… Vše se odvíjí od ústavních rozhodnutí, která byla v obdobných věcech vydána.“ Podle státní zástupkyně ale byly všechny úkony v této věci pořízené v souladu se zákonem.

Reportáž Přemysla Šrámka
Rychnovský soud již vloni v prosinci Furdovi uložil trestním příkazem jeden rok vězení s podmíněným odkladem na pět let a pětiletý zákaz činnosti. Státní zástupkyně i Furda se proti tomu odvolali, a proto soud nařídil v případu hlavní líčení, které začalo 10. března.
Policie se případem začala zabývat v květnu 2008 na základě trestního oznámení, jež podalo vedení města. Furdu zatkla loni v březnu. Všemu předcházela fáma, že vedoucí odboru bere úplatky. Důkazy získali kriminalisté z odposlechu kanceláře.