Vítkovští žháři stojí znovu před soudem

Ostrava – Proces s vítkovskými žháři, který se táhne už od 11. května, se pomalu chýlí ke konci. Dnes by měl soud vyslechnout závěrečné řeči. Nejméně dva z obžalovaných své právo údajně uplatní a promluví. Dva zbývající, Ivo Müller, který rovněž házel zápalné láhve, a dosud vůbec nemluvící David Vaculík, se zatím podle svých obhájců rozhodují. S napětím se bude čekat na řeč státní zástupkyně, zejména na to, jakou výši trestu bude pro obžalované požadovat. Hrozí jim až výjimečný trest nebo doživotí.

Čtveřice údajných útočníků - David Vaculík, Ivo Müller, Jaromír Lukeš a Václav Cojocaru - se opět vrací do soudní síně. Nejen oni, ale i žalobci dnes dostanou neomezený prostor u závěrečných řečí. Na rozsudek si ale ještě počkají, protože závěrečné řeči jsou v plánu i na zítřek. Soud si jako rezervu vyčlenil i 8. října.

Obžaloba tvrdí, že muži dobře věděli, že v domě, na který zaútočili, žijí lidé. To zatím všichni u soudu popírali. Dokazují to i záznamy odposlechů. Obžalovaným za tento pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu hrozí až patnáct let vězení, v úvahu přichází i výjimečný, až pětadvacetiletý trest. Rasový podtext u soudu potvrdil i psycholog. Mají zájem o nacismus, zajímají se o násilí, byť ho třeba automaticky nepáchají ve svém životě, konstatoval psycholog Petr Vavřík.

Video Soud vyslechne závěrečné řeci v kauze Vítkov
video

Soud vyslechne závěrečné řeci v kauze Vítkov

Čtyři mladí muži na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý, Lukeš, čekal v autě. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejmladší Natálie utrpěla hluboké popáleniny na 80 procentech těla. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.