Věci veřejné otočily: veřejné zakázky jen průhledným firmám

Praha - Věci veřejné požadují, aby se firmy s nejasnou majetkovou strukturou nemohly účastnit výběrových řízení. Kandidát do pražského zastupitelstva Pavel Dobeš to dnes uvedl jako jedno z protikorupčních opatření při zadávání veřejných zakázek. Nedávno přitom poslankyně této strany předložily novelu zákona, která má toto opatření zrušit. Poslanecká sněmovna ji schválila, nyní ji projedná Senát. Podle Dobeše byl takový postup správný, protože původní znění zákona obsahovalo chyby. VV by nyní měly vypracovat lepší.

Dobeš prohlásil, že je třeba zavést několik protikorupčních opatření, která by zprůhlednila zadávání veřejných zakázek na pražském magistrátu. Mezi nimi jmenoval změnu zákona, která by firmám s akciemi na majitele zapověděla účast ve výběrových řízeních. U těchto společností totiž není zřejmé, kdo je ve skutečnosti jejich vlastníkem.

Zákon v tomto duchu přitom měl platit od ledna 2011. Poslankyně VV ale před dvěma týdny prosadily novelu, která opatření ruší a do výběrových řízení pouští všechny firmy. Nyní ale Věci veřejné podle Dobeše přichystají další novelu, která by opět účast firem s akciemi na majitele ve výběrových řízeních zakázala. „V případě, že by došlo k soudu, tak by podle původního zákona pravděpodobně došlo ke zrušení výběrového řízení. Nebylo tam řečeno, která společnost se může a nemůže přihlásit. Nebylo to tam přesně vymezeno,“ řekl Dobeš.

Reedová: Tendry s jednou firmou se mají zrušit

Jako další protikorupční opatření, která by se měla na pražském magistrátu zavést, jmenovali představitelé strany zrušení tendru, pokud se do něho přihlásí pouze jediná firma, dále přezkoumat nabídku, pokud je její cena výrazně vyšší, než odhadovali úředníci, a také zveřejňování veškerých zakázek a podrobností o nich na internetu.

Kandidátka na primátorku města Markéta Reedová (VV) doplnila, že v rozporu s těmito pravidly zadal pražský magistrát od začátku roku 14 z 18 velkých zakázek. Jejich celková hodnota byla 3,8 miliardy korun. Jde například o tendr na dostavbu plaveckého areálu Šutka za téměř 600 milionů či o výstavbu hrošince a slonince v pražské ZOO, která přijde asi na 360 milionů. Reedová v obou případech kritizuje, že magistrát nevybral cenu s nejnižší nabídkou, ale vítěze řízení losoval.

U zakázek na provoz a rozvoj internetového portálu města za 130 milionů a imageové kampaně za 41,5 milionu zase Reedová zpochybnila cenovou nabídku. Podle ní je například první z tendrů uzavřen celkem na čtyři roky, každý měsíc by tak vítězná firma vydělala více než dva miliony. Přitom o zakázku projevily zájem pouze dvě společnosti. „Zřejmě bylo jasné, kdo tu zakázku získá, a proto ostatní považovali za zbytečné vypracovávat nabídku a hlásit se do řízení,“ podotkla kandidátka na primátorku.

Markéta Reedová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24