Drábek považuje za nutné provést změny v právní rovině věci, pacienti by například měli dostat možnost vypořádat včas své záležitosti. Podstatná je také sociální stránka choroby, kdy dochází k narušení sociálních vazeb kolem nemocného. „Pokud pacienti žijí v partnerském svazku, 80 procent z jejich partnerů je stiženo depresemi,“ popsal ministr devastaci rodin, v nichž pacienti trpící Alzheimerovou chorobou či nějakou formou demence žijí a jimž je třeba pomoct.
Iva Holmerová, místopředsedkyně Alzheimer Europe:
„Rozvoj příznaků se dá oddálit a dnes víme, že kdyby se nám hypoteticky podařilo oddálit Alzheimerovu chorobu o pět let, tak počet případů choroby klesne na polovinu, neboť jde o onemocnění, které s věkem prudce narůstá.“

Iva Holmerová z Alzheimer Europe ve Studiu ČT24
Iva Holmerová z Alzheimer Europe ve Studiu ČT24
s 15:45, 06.10.2010
Reportáž Pavly Sedliské
Takzvaný Plán Alzheimer by měl zejména analyzovat současnou situaci lidí s demencí a rodinných příslušníků, potřeby těchto lidí a jejich zajištění, včetně dostupnosti a kvality zdravotnických a sociálních služeb pro cílovou skupinu. „Pokud dnes z valné části trpí depresemi právě proto, že celá tíha odpovědnosti je na nich, pak jim musíme vytvořit profesionální zázemí, (…) například možnosti denních stacionářů, možnosti ošetřovatelské služby a podobně,“ uvedl Drábek.
Dále by měl obsahovat opatření v oblasti poskytování zdravotní péče a sociálních služeb i v oblasti vzdělávání a výzkumu. Součástí Plánu Alzheimer by měla být i opatření směřující k systematické podpoře rodinných pečujících a péče v domácím prostředí. Plán by měl zahrnovat problematiku nejen Alzheimerovy demence, ale i dalších demencí či degenerativních onemocnění s obdobnými důsledky.
Podle odhadů je v Česku asi 120 tisíc lidí s Alzheimerovou nemocí. Odborníci předpokládají, že v příštích 40 letech může stoupnout počet nemocných až na čtyřnásobek. Ministr uvedl, že mezi lidmi ve věku 80 až 85 je postižen každý desátý, se zvyšujícím se věkem pak počet nemocných dál stoupá.