Před sto lety se narodil druhý nejlepší střelec bitvy o Británii. Byl to Čech

Londýn - Českoslovenští letci zasáhli do bitvy o Británii zejména jako členové dvou vlastních perutí, ten nejúspěšnější z nich ale spojil osud s polskou „třistatrojkou“. Josef František se s bilancí 17 sestřelů stal druhým nejúspěšnějším střelcem celé RAF.

„Byl to pilot, jaký nikdy předtím neexistoval a dlouho existovat nebude. Vrhal se do boje sám, bez ohledu na nepřátelskou převahu,“ prohlásil o Josefu Františkovi s uznáním jeden z velitelů polské perutě a s uznáním o něm hovořil i generál František Fajtl. Věděl, o čem mluví; podobně jako František prošel Polskem a Francií a po službě v RAF navíc zamířil bojovat i do Sovětského svazu. Tuto zkušenost opěvovaný letec z bitvy o Británii ovšem už udělat nemohl.

Mýtus o střetu nad mnichovskou Prahou

Josef František se narodil necelé čtyři měsíce po vypuknutí první světové války v Otaslavicích na Hané a do československého letectva vstoupil ve dvaadvaceti letech. Nad zemí se ale stahovala hnědá, hitlerovská mračna, a mladý pilot proto po vzniku protektorátu v březnu 1939 uprchl – podobně jako řada jiných letců – do sousedního Polska.

S počátkem druhé světové války se také pojí první ze série mýtů, jež stíhací eso britské bitvy obklopují; o Františkovi se traduje, že se už v září '38 nad Prahou úspěšně střetl s německou stíhačkou, že v Polsku roku 1939 sestřelil tři protivníky a dalších jedenáct jich měl zničit ve Francii. „Žádný z těchto mýtů se nezakládá na pravdě,“ konstatuje Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu, aniž by letcův význam jakkoli snižoval.

V Polsku František zodpovídal za průzkumné a spojovací lety, dvacet dní po vypuknutí největšího válečného konfliktu v dějinách byl sestřelen a zachránila ho jen kolegiální pomoc polských pilotů. S nimi se také nakonec stáhnul do Rumunska a odsud dál do Francie – u polského vojska zůstal navzdory tomu, že mohl vstoupit do konstituujících se českých jednotek, a v řadách polské stíhací perutě sloužil i v britském královském letectvu. To mu také vyneslo historický věhlas.

Generál Fajtl: „Vynikající piloti se bez odvážné střelby nestali esy, a naopak jen průměrní piloti s precizní muškou se jimi stali. František patřil do třetí kategorie. Byl mistrem v pilotáži a též výborným střelcem.“


Video Historik: František byl výborný pilot a ještě lepší střelec
video

Historik: František byl výborný pilot a ještě lepší střelec

Historik: František byl výborný pilot a ještě lepší střelec

Sté narozeniny by dnes oslavil československý bojový pilot Josef František

Františkova metoda? Na vlastní pěst

„František byl podobně jako mnozí Poláci individualista, při bojovém létání byl neukázněný, nedodržoval formace, a protože byl dosti bojově založený, tak se trhal a vedl válku na vlastní pěst,“ přibližuje Čechovu bojovou taktiku, pro niž Poláci vymysleli přízvisko Františkova metoda, historik Rajlich. Františkův individualismus nakonec vedl k tomu, že v peruti získal statut hosta. Nemusel tak létat ve formaci a mohl se naplno věnovat volnému stíhání.

Osamělý pilot Hawkeru Hurricane vyčkával nad pobřežím Anglie a útočil na vracející se německé messerschmitty, ačkoli byly výkonnější než britské stroje. Navíc se jednalo o záškodnický způsob boje, protože po náletu a mnoha hodinách letu už byly posádky unavené a často i raněné. Porážka stodevítek z Luftwaffe vytvořila dvě třetiny Františkova bojového úspěchu.

„Byl výborný pilot a ještě lepší střelec. Výborný pilot bez dobré mušky se nikdy nestane stíhacím esem. Dokázal střílet s předstihem, to znamená, že střílel do místa, kam si myslel, že vletí protivníkův letoun,“ uvádí Rajlich. „Rozhodně ho můžeme zařadit do naprosté špičky nejen československého, ale i polského a britského letectva.“

Tato slova potvrzuje i Františkova bojová statistika. Všechny své vítězné souboje četař František přitom svedl během necelého měsíce. Do boje se poprvé vydal 2. září 1940 a hned si připsal první sestřel; poslední vítězství mu na kontě přibylo 30. září. Nakonec sestřelil 17 nepřátelských letounů, což z něj v RAF činí druhého nejúspěšnějšího střelce bitvy o Británii. O jeden sestřel ho předstihl pouze Brit Eric Lock, a ten měl navíc ve vytvoření své bojové bilance roční náskok.

Nejlepší střelci RAF bitvy o Británii
Zdroj: ČT24

Neobjasněné úmrtí

V českém stíhacím letci se v průběhu bojů s Luftwaffe stále více projevovala únava, přestože on sám si to odmítal připustit. Nakonec se ale velitel perutě, i s přihlédnutím k opakovaným Františkovým výstřelkům, rozhodl poslat svého českého hosta na dovolenou. Té už se ale Josef František nedočkal, se svým hurricanem havaroval po návratu z běžného hlídkového letu, při kterém se ani nesetkal s nepřítelem.

Příčiny havárie se nikdy nepodařilo odhalit. Podle jedné teorie ji způsobilo pilotovo vyčerpání a nepozornost při přistávání, podle jiné chtěl František na konci letu předvést akrobatické umění při nízkém letu své dívce a zavadil o střechu domu. Jisté je, že u trosek našli prakticky netknuté pilotovo tělo, ale se zlomeným vazem. Zemřel pouhý den po svých šestadvacátých narozeninách, 8. října 1940.