Petice žalobců: Nechtějí Veseckou na státním zastupitelství v Hradci

Praha – Celkem 178 státních zástupců už podepsalo petici proti tomu, aby se Renata Vesecká po očekávaném odvolání z funkce nejvyšší státní zástupkyně stala krajskou žalobkyní v Hradci Králové. Uvedla to iniciátorka petice, státní zástupkyně z Jablonce nad Nisou Věra Nováková, podle které je petice vyjádřením nedůvěry vůči Vesecké. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v neděli uvedl, že Vesecká funkci krajské žalobkyně plnila dobře a prý by se mohla vrátit.

„Vyjádření ministra v televizi Prima se mě osobně dotklo, byla to moje iniciativa a další státní zástupci mě podpořili,“ uvedla Nováková. „Nejde o mocenský boj, ale nám dole to vadí, nemáme důvěru ve vedení,“ doplnila. Během dvou dnů petici podepsalo 170 žalobců, během několika posledních minut jich přibylo dalších osm, celkem jich je v Česku asi 1 200.

Nováková ve Studiu ČT24 uvedla, že je sice iniciativa za odvolání Vesecké nestandardním krokem, ale taková je prý i situace v české justici. Doufá také, že bude iniciativa veřejností přijata kladně. „To, že jsou soudci i státní zástupci povinni v trestním řízení vystupovat nestranně, neznamená, že by neměli mít svůj názor a nemohli jej dát veřejně najevo,“ podotkla Nováková.

Video Reportáž Františka Kramarze
video

Reportáž Františka Kramarze

Reportáž Františka Kramarze

16:00

Události, komentáře o petici státních zástupců

Rozhovor s iniciátorkou petice Věrou Novákovou

Reportáž Jana Osúcha

Žalobci dnes poslali otevřený dopis Jiřímu Pospíšilovi, ve kterém tvrdí, že Vesecká nemá důvěru veřejnosti ani podřízených státních zástupců. „Pokud dojde k jejímu avizovanému odvolání z funkce nejvyšší státní zástupkyně, je podle našeho názoru nepřijatelné její následné jmenování do jakékoli vedoucí funkce v soustavě státního zastupitelství,“ píšou žalobci v dopise.

Žalobci zmiňují mimo jiné roli Renaty Vesecké v kauze Čunek, ve které už dva soudy konstatovaly, že se Vesecká podílela na ovlivňování kauzy, oba verdikty jsou ale nepravomocné. Petice zmiňuje i to, že pokud by Vesecká skutečně stanula v čele hradeckého zastupitelství, pak by to prý mohlo vést k hromadnému odchodu zejména mladých lidí ze soustavy státních zastupitelství.

Sama Vesecká se s otevřeným dopisem již seznámila a nyní žádá, aby iniciátorka akce svá tvrzení vysvětlila. „Vyzývá iniciátorku dopisu, nechť doloží, kdy a čím nejvyšší státní zástupkyně porušila či nedodržela právní řád ČR,“ uvedla bez dalších podrobností mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Renata Malinová. Dodala, že Vesecká mediální prezentaci výzvy vítá.

ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil:

„Já si vážím toho, že státní zástupci takto otevřeně říkají svůj názor. Já jsem člověk, který rád naslouchá cizím názorům a je to pro mě důležitý signál. Kdybych měl pocit, že je Renata Vesecká zcela bez problémů, pak bych veřejně neříkal, že ji chci odvolat. Také jsem v žádném případě neřekl, že bude mít nějakou funkci v soustavě - vše je otevřené.“

Prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová podotkla, že o petici ví, ale jde prý o iniciativu, která vzešla z řad řadových státních zástupců a unie s ní nemá nic společného. Unie prý neřeší ani to, kdo stane v čele krajského zastupitelství, protože je to v kompetenci nejvyššího státního zástupce, potažmo vrchních státních zástupců.

Vesecká stála v čele hradeckého zastupitelství do roku 2005

Vesecká odešla z Hradce Králové v roce 2005. Krajské zastupitelství od té doby vede Anna Jahodová, která sice nikdy nebyla krajskou žalobkyní oficiálně jmenována, fakticky má však veškeré pravomoci i odpovědnost. Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula proto nedávno uvedl, že je s její prací spokojen a nebude Pospíšilovi na tuto pozici nikoho navrhovat.

Vláda by podle Pospíšila měla nejvyšší státní zástupkyni odvolat nejpozději na přelomu roku. Nejvážnějším kandidátem na její místo je dosavadní český zástupce v Eurojustu Pavel Zeman. Premiér Petr Nečas (ODS) s ním však chce nejdřív hovořit a obstarat si další informace od státních zástupců. Zeman už vyjádřil se jmenováním předběžný souhlas, v Eurojustu má ale pracovní závazky až do konce roku.

Jiří Pospíšil
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24