Zatopené domácnosti ze severu dostanou od nadací 31 milionů

Liberec - Neziskové organizace rozdají v prvním kole zatopeným domácnostem na severu Čech přes 31 milionů korun. Peníze začnou lidé dostávat příští týden. Nejpostiženější lidé pak dostanou po zimě další peníze. Představitelé nadací však uvedli, že se ve sbírkách na srpnové povodně sešlo méně peněz než na podobné události v minulých letech v jiných částech země.

 

Nadace Člověk v tísni má na pomoc jednotlivým domácnostem k dispozici zhruba 30 milionů korun, v prvním kole uvolní asi 20 milionů korun. Nyní její pracovníci monitorují jednotlivé domácnosti, peníze začnou formou šeků dostávat příští týden. „Průměrně vyplatíme asi 12 až 15 tisíc korun na jednu domácnost. Ovšem některé rodiny nám samy řeknou, že situaci zvládnou, ať peníze dáme potřebnějším. V mimořádných případech, kdy lidé třeba přišli o dům, budeme přispívat až 200 000 korunami,“ řekl novinářům hlavní koordinátor povodňových programů Člověka v tísni Igor Klimeš.

Josef Koláček z nadace Adra:

0„My tyto prostředky z veřejných sbírek prvoplánově směřujeme přímo postiženým občanům. Celou oblast Libereckého kraje a možná i Děčínska jsme si rozdělili mezi tři neziskové organizace… Naši terénní pracovníci navštěvují domácnosti a mají poměrně propracovaný systém dotazníků, který sepisují s těmi lidmi. Zjišťují při tom výši škod, sociální status, situaci rodiny, zda mají k dispozici nějakou pojistku… Na základě toho poté rozhodne komise o výši příspěvku. Ten není jen odškodněním, ale spíše stimulem ke zvládnutí tragické události, která rodinu postihla.“

Video Josef Koláček z nadace Adra ve Studiu ČT24
video

Josef Koláček z nadace Adra ve Studiu ČT24

Josef Koláček z nadace Adra ve Studiu ČT24

s 15:45, 07.10.2010

Reportáž Milana Brunclíka

Sbírka na pomoc severním Čechám je sice stále otevřená, přesto se v ní sešlo podstatně méně peněz než například loni v případě povodní v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Propad výtěžku sbírky oproti loňsku potvrdil i Josef Koláček z nadace Adra, i přesto ve Studiu ČT24 upozornil, že přes ekonomickou krizi jsou Češi jedni z nejštědřejších dárců v Evropě a je třeba jim za to velmi děkovat. Adra má na pomoc domácnostem k dispozici asi 13 milionů korun, v prvním kole chce rozdělit asi devět milionů korun.

Třetí neziskovou organizací, která se chystá rozdělovat peníze domácnostem, je Diakonie Českobratrské církve evangelické. Na povodňovém kontě má 3,5 milionu, v prvním kole vyplatí asi 2,5 milionu korun. Zajišťuje pomoc hlavně ve Višňové, která je jednou z nejpostiženějších obcí. Všechny tři organizace spolu komunikují, aby se jejich pomoc vzájemně nekryla. Na severu Čech pomáhá i Český červený kříž.

Josef Koláček
Josef Koláček
Více fotek
  • Josef Koláček autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2006/200507.jpg
  • Logo nadace ADRA autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/42/4144.jpg
  • Člověk v tísni autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/134/13319.jpg