Muž podezřelý z vydírání prodejen skončil v policejní cele

Praha/Bruntál - Policisté zadrželi v noci na dnešek osmatřicetiletého muže z Bruntálska, který podle nich tvrdil, že otrávil potraviny v několika prodejnách jednoho z obchodních řetězců. Za jejich odstranění požadoval finanční hotovost v řádu několika desítek tisíc korun. Muž chtěl planou hrozbou údajně řešit svoji tíživou finanční situaci. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan dodal, že policie muže obvinila z trestného činu vydírání, nyní je v policejní cele. V případě odsouzení mu hrozí až čtyřleté vězení.

Podle mluvčího obdržela centrála jednoho z obchodních řetězců výhrůžku v úterý pozdě odpoledne. Tehdy neznámý pachatel ale neřekl, ve kterých konkrétních prodejnách mají otrávené potraviny být. Řetězec proto přijal ve všech provozovnách, kterých má v Česku několik desítek, příslušná opatření a začal spolupracovat s policií. „Již během noci na středu byla provedena ze strany provozovatele prodejen opatření, díky kterým jeho zákazníkům nehrozilo žádné nebezpečí,“ uvedl Hulan.

Zadržený muž se podle mluvčího k činu při výslechu přiznal. „Jako důvod svého počínání uvedl tíživou finanční situaci, kterou chtěl tímto způsobem vyřešit. Také uvedl, že jeho výhrůžky byly pouze plané, neměl v plánu je realizovat,“ uvedla policie v tiskové zprávě.

Za vydírání potravinářské firmy Hamé uložil letos v srpnu soud Jiřímu Adamovi 8,5 roku vězení. Muž tehdy vyhrožoval otrávením například dětských přesnídávek. V roce 2003 hrozil neznámý pachatel, že otráví kyanidem jídlo v nemocnicích, pokud nedostane zaplaceno. Po státu požadoval 300 milionů korun. Před osmi roky také hrozil kdosi v anonymním dopise otravou ryb kyanidem ve dvou ze tří nádrží díla Nové Mlýny na Břeclavsku, v nichž je povolen lov.

Soud s Jiřím Adamem
Zdroj: ČTK
Autor: Zdeněk Němec