Za 9 měsíců už řídilo přes 10 tisíc opilců

Praha – Za tři čtvrtiny roku přistihli policisté přes 10 500 řidičů, kteří usedli za volant opilí. Třetina z nich ale neměla příliš vysokou koncentraci alkoholu v krvi, podle dechové zkoušky nepřesahovala 0,24 promile. Zároveň ale zavinili opilí řidiči od ledna do září 3 326 nehod, u kterých policie zasahovala. Do konce srpna zahynulo při těchto haváriích 39 lidí.

Řidiči, kteří nadýchají méně než 0,24 promile, se mohou vyhnout dvacetitisícové pokutě. Podle nařízení ministerstva dopravy se odkládají případy všech takových řidičů, kteří se nepřiznají, že před jízdou pili, nebo o tom neexistují jasné důkazy.

Počet přistižených podnapilých řidičů se letos zvýšil. Dopravní policie se kvůli snaze snížit počet nehod způsobených takovými lidmi rozhodla provádět dechovou zkoušku při každé kontrole. Loni totiž při nehodách způsobených opilými řidiči zahynulo 123 lidí.

Podle aktuální statistiky usedlo letos za volant pod vlivem alkoholu nejvíc řidičů ve Středočeském kraji, do září jich policisté přistihli 2 145. Nejméně opilých řidičů se dostalo do rukou policie na Vysočině, jejich počet byl zhruba desetinový oproti středním Čechám. V Praze policisté přistihli 700 opilých lidí za volantem.