Soud snížil muži, který pobodal tři lidi, trest na 4 roky vězení

Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes snížil trest čtyřiasedmdesátiletému Jiřímu Miškechovi, který podle obžaloby pobodal loni v říjnu na autobusové zastávce ve Střelicích na Brněnsku dva muže a jednu ženu, na čtyři roky vězení. Jeden ze zraněných na místě zemřel. Podle původního rozsudku brněnského krajského soudu měl důchodce strávit za mřížemi osm let. Vrchní soud se dnes případem zabýval z podnětu odvolání obžalovaného i státního zástupce.

Důchodce šel doprovodit svoji švagrovou. Pak se podle spisu ohradil vůči hlučnému chování ženy na zastávce, která na ní byla se skupinou několika kamarádů, zřejmě posílených alkoholem. Ženu uhodil. Do potyčky se pak vložil její známý. Když seniora přitlačil na kamenné schodiště a začal ho rdousit, Miškech muže ze strachu z udušení dvakrát bodl. Stejně podle spisu zaútočil i na dalšího muže, manžela napadené ženy, který chtěl dvojici od sebe odtrhnout. Ten na místě zemřel. Poté důchodce bodl i jeho manželku. „Snažil jsem se vyprostit, nemohl jsem popadnout dech, snažil jsem si sáhnout do kapsy, kde mám klíče, místo nich jsem ale nahmatal pouze nůž, a tak jsem se bránil jím,“ uvedl už dříve u soudu Miškech.

Krajský soud sice uznal, že důchodce jednal ve strachu a ohrožení, současně si ale prý musel být vědom možných následků. Proto mu vyměřil osmiletý trest za ublížení na zdraví. Obhajoba se odvolala, podle ní se jednalo o nutnou obranu, a tudíž nepřiměřený trest.

Vrchní soud potrestal důchodce pouze za útok na poškozenou ženu a jejího manžela. Podle původního rozsudku krajského soudu se Miškech dopustil trestného činu i v případě třetího pobodaného, který obžalovaného rdousil. Vrchní soud však dospěl k jinému závěru. „V tomto konfliktu byl obžalovaný v roli napadeného a měl právo se bránit. Učinil tak v mezích nutné obrany,“ uvedl předseda senátu soudu Stanislav Urbanec. Mimo jiné z tohoto důvodu vrchní soud snížil muži trest. Přihlédl také k věku obžalovaného a jeho dosavadní bezúhonnosti. „Obžalovaný jednal po prvním napadení v úzkosti, sám se cítil ohrožený na vlastním životě, vnímal to tak, že ho brání, nikoliv útočí,“ řekl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Podle obžaloby se důchodce dopustil pokusu o vraždu na více osobách, za který mu hrozil i výjimečný trest. Podle soudců však obžalovaný neměl v úmyslu vraždit.

Místo incidentu ve Střelicích u Brna
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24