Praha hodlá soudně vymáhat náhradu za požár Průmyslového paláce

Praha – Radní hlavního města Prahy rozhodli o tom, že podají žalobu na náhradu škody za požár Průmyslového paláce. Peníze chce Praha vymáhat na firmách Incheba, P.a.p.s.t. a Eur-med. Podle slov radního Ondřeje Pechy (ODS) jde o pojistku, jak „se dále nechá jednat“ o právech Prahy.

Z důvodové zprávy k jednání radních vyplývá, že podání žaloby Praze doporučily advokátní kanceláře. Podle jejich stanovisek totiž lze v policejním usnesení a ve vyjádření hasičů nalézt argumenty, že společnosti Incheba, P.a.p.s.t. a Eur-med odpovídají za škodu, kterou požár způsobil. Incheba měla v době požáru Výstaviště pronajaté, P.a.p.s.t. opravoval elektroinstalaci a Eur-med měl v pronájmu stánek, který začal hořet.

Radní pro kulturu Ondřej Pecha (ODS):

„Hrozí, že uplyne dvouletá lhůta, což znamená, že my musíme udělat nějaký krok, abychom mohli dál pokračovat v jednáních. Proto je tato žaloba nutná.“

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Pokud by podle právníků Praha do 18. října, tedy do dvou let od požáru, žalobu metropole nepodala, hrozilo by promlčení. Vedení města by tak mohlo porušit své zákonné povinnosti. Zároveň by tak Praha mohla oslabit své postavení v soudním řízení proti pojišťovnám, na kterých požaduje vyplacení vyšší pojistky.

Pojišťovny dosud městu vyplatily 181 milionů korun, Praha ale tuto částku považuje za nízkou a škodu vyčíslila na více než 1,2 miliardy korun. Důvodová zpráva připouští, že není jasné, zda a kolik Praha na pojištění dostane. Pokud by se jí podařilo vysoudit peníze po firmách, které chce žalovat, mohla by to tak být jediná náhrada škody.

Požár Průmyslového paláce
Požár Průmyslového paláce