Praha bude za propad Blanky vymáhat 9,5 milionu korun

Praha - Praha bude po Metrostavu vymáhat asi 9,5 milionu korun za škody kvůli propadu tunelu Blanka. Metrostav pro hlavní město tunelový komplex staví. V částce je i poškození dobrého jména města a náklady na vypracování odborných posudků. Tunel Blanka se již potřetí propadl v červenci. Zatím nebyly stanoveny příčiny. Báňský úřad chce šetření uzavřít asi do měsíce. Mluvčí Metrostavu František Polák zatím nechtěl usnesení rady komentovat. Učiní tak poté, až firma dostane písemné vyrozumění.

 

Částka, kterou bude magistrát po Metrostavu požadovat, vyplývá podle mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa z výdajů, které dosud město s nehodou mělo. A to například za objednání znaleckých a odborných posudků. Praha už dříve vyčíslila výši škod na zhruba 5,9 milionu korun. Město ale bude vymáhat také peníze za „poškození dobrého jména Prahy“. Tato částka je podle Wolfa nižší než přímé náklady. Údajně je asi 3,5 milionu korun. S Metrostavem bude nyní o zaplacení částky jednat odbor městského investora. Termín, dokdy by měla firma zaplatit, nebyl podle Wolfa stanoven.

Praha očekává, že dostane výsledek šetření báňského úřadu na začátku listopadu. Dosavadní analýzy, které si magistrát zadal, ukazují, že za nehodu nemohou chyby v projektové dokumentaci ani v geotechnických průzkumech. Stejné poznatky má prý i báňský úřad.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Brzy po nehodě ale báňský úřad označil za hlavní možné příčiny chyby v dokumentaci a nedodržování technologie. Geologické příčiny označil tehdy jako méně pravděpodobné. Tunel Blanka se během stavby propadl už třikrát. Dvakrát vznikl kráter ve Stromovce, naposledy se půda propadla u ministerstva kultury v Praze 6.