Vysoká škola žaluje náměstka ministra školství kvůli vydírání

České Budějovice – Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) v Českých Budějovicích podala trestní oznámení na náměstka ministra školství Kryštofa Hajna. Při jednání s jejím vedením se prý dopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání. V otevřeném dopise to ministrovi školství Josefu Dobešovi píše rektor školy Marek Vochozka. Hajna prý na schůzce s vedením školy oznámil, že má být VŠTE zrušena.

Ministr školství dnes rozhodl, že pozastavuje jakékoli oficiální i neoficiální aktivity spojené s uvedenou školou, a to až do té doby, než budou k dispozici výsledky hodnocení akreditační komise. Ty by měly být k dispozici v listopadu. Teprve pak prý Dobeš podnikne další kroky.   

O zrušení školy už uvažovalo ministerstvo před volbami, na jaře ale od záměru upustilo. Zrušení školy je prý podle náměstka Hajna politické rozhodnutí koalice. Zástupce školy šokoval způsob, jakým s nimi náměstek jednal, a to agresivně a nadřazeně, uvádí Vochozka v otevřeném dopise. 

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Vysoká škola může být zrušena jen zákonem. Ten ale zatím neexistuje. Náležitosti ke zrušení školy jsou prý podle náměstka triviální. „Pokud nebudete jednat ve smyslu tohoto dnešního zadání a bude to konfrontační, pro vás z toho vyplynou osobní důsledky! Pokud máte pocit, že vás vydírám, tak to se vůbec nemýlíte,“ řekl podle Vochozky Hajn.   

Škola má předat svůj areál kraji a její studenti přejdou na Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích nebo na České vysoké učení technické v Praze. Je to stejný plán, jaký předložilo minulé vedení ministerstva. VŠTE je veřejnou vysokou školou, která vznikla v roce 2006. Nyní má přes 2200 studentů, letos nastoupilo do prvního ročníku téměř 1300 posluchačů.