Na opravu orlickoústeckého nádraží přispěje ministerstvo kultury

Ústí nad Orlicí – Dlouhý spor o budoucnost nádražní budovy v Ústí nad Orlicí spěje ke konci. Chátrající budova, která měla být podle původního plánu Správy železniční dopravní cesty stržena, se dočká opravy, se kterou pomůže i ministerstvo kultury, slíbil jeho šéf Jiří Besser. Úřad už přispěl k záchraně budovy z roku 1874, na žádost občanského sdružení Nádraží nedáme! ji prohlásil za kulturní památku.

Orlickoústecké nádraží by chtělo ministerstvo dopravy opravit s pomocí evropských fondů, peněz Správy železniční dopravní cesty a financí z havarijního programu ministerstva kultury. „Naše podpora může být okamžitá, může být z havarijního programu. Můžeme začít už v roce 2011,“ poznamenal ministr Besser. Se svým kolegou z resortu dopravy Vítem Bártou se dohodl na vzniku meziresortní komise se zástupci všech zainteresovaných skupin, která by měla sloužit k jejich lepší vzájemné domluvě.

„Díky penězům ministerstva kultury a zdravému rozumu ministerstva dopravy tato krásná stavba zůstane zachovaná,“ řekl ministr dopravy Bárta. Upozornil ovšem, že přímo jeho resort na uchování stavby nedá „ani korunu“.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

„Pan ministr Bárta naznačil, že je nutné, aby ve svém rozpočtu ČD peníze nalezly. Já nepředpokládám, že by se ČD vzepřely zájmu pana ministra, respektive ministerstva dopravy,“ řekl Martin Kadrman z občanského sdružení Nádraží nedáme!

Překvapení však neskrývá radnice v Ústí nad Orlicí. Ta prosazovala výstavbu nového nádraží na takzvané kerhartické straně. Samotná oprava budovy je ale podle starosty Richarda Peška (ODS) málo, je to jen část řešení. Bojovali o fungující záchody, čekárnu a restauraci. Potřeba bude i parkoviště a lepší přístupové cesty.

Historická nádražní budova v Ústí nad Orlicí měla ustoupit modernizaci železničního koridoru. Proti demolici se v internetové petici už postavilo přes 18 tisíc lidí. Ministerstvo kultury stavbu v květnu prohlásilo za kulturní památku. Správa železniční dopravní cesty nedávno oznámila, že počítá s tím, že stará nádražní budova bude i po rekonstrukci nádraží sloužit k odbavování cestujících.