Za zneužití tísňové linky zatím nebyl odpojen žádný telefon

Praha – Za poplašné volání na tísňové linky v Česku zatím nebyl zablokovaný ani jeden telefon. Zákon, který to umožňuje, už sice platí čtvrt roku, není ale vůbec jasné, jak má systém fungovat. Provozovatelé tísňových linek se totiž dodnes nedokázali dohodnout s telefonními operátory na pravidlech. Například hasiči před změnou zákona upozorňovali, že asi 70 procent z víc než čtyř milionů hovorů na tísňových linkách v roce 2009 bylo zlomyslných. Informaci přinesl deník Právo.

Od 1. července vstoupila v platnost novela zákona o elektronických komunikacích. Poskytovatelé signálu včetně mobilních operátorů podle ní musí odpojit telefon, který byl zneužit ke zlomyslnému telefonátu. „Stačí, abyste linku zneužili dvakrát, a přijdete o telefonní připojení,“ hrozili tehdy hasiči. Mluvčí generálního ředitelství hasičů Radek Kislinger nyní přiznává, že dosud se nic takového nestalo. Stejně jsou na tom i policisté.

Za vším ale může podle deníku stát to, že provozovatelé linek se stále nedohodli s operátory. „Ještě před novelou jsme upozorňovali, že není jasně definovaná skutková podstata zlomyslného volání a proces vlastního blokování. Dosud netušíme, zda máme blokovat SIM nebo IMEI (kód telefonu, který vyřadí z provozu celý přístroj),“ uvedla mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. S hasiči prý jednají, ale na poslední návrhy nedostali už několik týdnů odpověď. Technické problémy potvrdil i Vodafone.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové

Mluvčí generálního ředitelství hasičů Radek Kislinger:

„Udělali jsme bubáka na lidi, a nakonec se ukázalo, že je to šaškárna. Teď vypadáme jako blázni, když se ukazuje, že nejsme schopni to dotáhnout do konce.“

Za zneužití tísňových linek 112, 150, 158, 155 a 156 hrozí podle zákona až 100tisícová pokuta. Hasiči už dokonce mají k dnešnímu dni seznam šedesáti nejčastějších autorů zlomyslných telefonátů. „Jsme připraveni ho kdykoli poslat, ale operátoři zatím říkají, že to nejde,“ dodal Kislinger s tím, že novela zákona alespoň přispěla k omezení těchto hovorů.

Operátorky tísňové linky 112
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24