Náměstkyně primátora K. Varů prý brala nestandardní odměny

Karlovy Vary - Náměstkyni karlovarského primátora Dagmar Laubové (ODS) loni a předloni Základní umělecká škola Antonína Dvořáka v Karlových Varech vyplatila nestandardní odměny přes 300 000 korun. Laubová ve škole působila jako učitelka na částečný pracovní úvazek. Že nešlo o běžnou výplatu mzdy, potvrdila kontrola krajského úřadu, napsaly dnes deníky Právo a Mladá fronta Dnes (MfD).

Laubová obvinění, že pobírala nestandardní odměny, odmítá. Uvedla, že pouze dostávala mzdu za částečný pracovní úvazek. „Ten jsem si držela legálně a záměrně, protože jsem věděla, že nebudu chtít po čtyřech letech kandidovat na funkci ve vedení města. Někdo si plete, co to je odměna a co mzda. Dostávala jsem 10 000 korun měsíčně jako výplatu za několik hodin výuky hry na klavír v týdnu, což mohu prokázat výpisem z účtu,“ řekla Právu.

Podle ředitele Krajského úřadu v Karlových Varech Romana Rokůska jsou však výsledky kontroly jasné a kontroloři skutečně objevili nadprůměrnou výplatu odměn. Nejde tedy o běžnou mzdu. „Každý zaměstnanec má vyměřen základní plat, k němuž může přibýt osobní ohodnocení nebo odměny. Pokud někdo dostává 10 000 korun měsíčně jako základ výplaty, tak to je za rok 120 000 korun. V tomto případě bylo vyplaceno navíc 196 000 korun,“ uvedl Rokůsek.

Škola asi porušila zákoník práce

Podle Rokůska škola zřejmě porušila zákoník práce a zákon o rozpočtových pravidlech. Kontrola měla zjistit i další závažná pochybení. V účetních knihách nebylo údajně zaneseno školné za žáky v minimální výši 935 000 korun. O tom, jak bude kraj postupovat v případu školy dál, bude rozhodovat rada Karlovarského kraje.

Ředitel školy Václav Richter jakékoliv nepravosti odmítá s tím, že kontrola ve škole nebyla podle něho uzavřena. „Pokud někdo veřejnost o výsledcích nedokončené kontroly informoval, tak porušil zákon. Protože nemám výsledky kontroly v ruce, nemám se k čemu vyjadřovat,“ uvedl Richter. Rokůsek v MfD připustil, že protokol o kontrole úředníkům krajského úřadu unikl. Nesouhlasí však s tím, že kontrola ještě není hotova. „Protokol je napsaný. Mrzí mě, že se dostal na veřejnost, protože ředitel školy ještě dokument neviděl,“ dodal Rokůsek.