Nečas vyzval k podpoře Janáčkové, ostravská ODS se bouří

Ostrava - Předseda ODS a premiér Petr Nečas veřejně vyzval voliče ODS, aby ve druhém kole senátních voleb podpořili senátorku a starostku Mariánských Hor a Hulváků Lianu Janáčkovou (Nezávislí). Řadu ostravských občanských demokratů ale výzva pobouřila. Někteří po výrocích Nečase, který navíc zpochybnil i kvalitu některých kandidátů strany, dokonce zvažovali, že z ODS odejdou. Janáčková, která se do druhého kola dostala spolu s Antonínem Maštalířem (ČSSD), je sice bývalou členkou ODS, ale mezi některými straníky je značně neoblíbená. Podpory premiéra si váží, případné odchody členů ODS kvůli její podpoře považuje za směšné. ČSSD a ODS svedou ve druhém kole senátních voleb 14 přímých soubojů. Senátorské duely můžete celý týden sledovat na stanici ČT24. Jejich záznamy jsou dostupné na zpravodajských webových stránkách.

„I kdyby to bylo sebevětší přání pana Nečase, tak lumpy do Senátu volit nebudu,“ prohlásil předseda místního sdružení Mariánské Hory a Hulváky Radomír Michniak, který Nečasovu výzvu označil za rozhodnutí „generála bez vojska“. Druhého senátního kandidáta a starostu Slezské Ostravy Antonína Maštalíře (ČSSD) Nečasovo chování pobouřilo natolik, že zpochybnil možné pokračování koalice ČSSD a ODS na slezskoostravské radnici, které se po volbách rýsovalo: „Koalice, která dosud fungovala, tak skončí kvůli výrokům člověka, který si nezjistí poměry ani ve vlastní straně. Myslím, že mě nehorázným způsobem poškodil.“

Lukáš Ženatý:

„Předseda tím samozřejmě bojuje za nelevicový Senát, za druhé je to fatální neznalost místních poměrů. Kdyby ty poměry znal, tak si něco takové říct nedovolí.“

Reportáž Olgy Málkové (zdroj: ČT24)

Také podle neúspěšného senátního kandidáta Lukáše Ženatého Nečas zjevně nezná místní situaci. Připomněl, že na radnici Janáčková vládla s komunisty, zatímco v Senátu byla v klubu ODS. Podle Ženatého ale neznalost poměrů předsedu strany neomlouvá: „Tady je pobouření na vsi.“ Podle předsedy krajské organizace Zbyňka Stanjury by ODS neměla v tomto případě vyjadřovat podporu žádnému z kandidátů a měla by rozhodnutí nechat na voličích.

Nečase se ale zastala první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Rozumí podle svých slov tomu, že místní občanští demokraté mohou mít s Janáčkovou nějakou špatnou zkušenost, ale jde o prosazování vládních záměrů v Parlamentu: „Z tohoto pohledu je určitě bližším spolupracovníkem paní senátorka Janáčková, než kdyby tam přišel reprezentant ČSSD, to by byl pro nás okamžitě hlas minus.“

Kontroverzní senátorka a starostka Janáčková byla členkou ODS do roku 2004, kdy ze strany vystoupila poté, co strana místo ní v primárních volbách zvolila za svou kandidátku do Senátu Hanu Herákovou. Janáčková nakonec kandidovala za Nezávislé a do Senátu se dostala. Její vztahy s ODS se v minulých letech vyostřovaly. Právě Michniaka před čtyřmi lety připravila o místo starosty. Po minulých komunálních volbách radnici totiž nejprve vedla ODS s ČSSD a lidovci právě v čele s Michniakem. Janáčková se ale nakonec přeci jen stala starostkou. K opětovnému získání funkce jí pomohl hlas občanské demokratky Dagmar Stachové. Ta podpořila novou koalici složenou právě z Nezávislých a komunistů.

Strany čeká poslední týden kampaně

Strany a politická hnutí mají před sebou poslední týden kampaně. Počítají s dalšími inzeráty a billboardy, nejvíc ale spoléhají na samotné kandidáty. „Chceme oslovit voliče napříč celým politickým spektrem. Domníváme se, že by nás mohli volit nejenom voliči neúspěšných kandidátů nevládních politických stran, ale myslíme si, že i řada voličů VV nebo TOP 09,“ řekl ČT předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud ČSSD v Senátu získá 12 křesel, tak ho fakticky ovládne. Vládní strany si proto chtějí vzájemně vypomoct: „Vyhlásíme veřejnou podporu lidem z koaličního projektu právě proto, aby Senát nemohl obstruovat, prodlužovat, blokovat věci,“ dodal předseda VV Radek John.