Sadista dostal za pokus o vraždu ve Studénce 25 let

Ostrava - Výjimečný trest 25 let vězení udělil ostravský krajský soud sedmačtyřicetiletému Ladislavu Krajčíkovi. Podle rozsudku se loni na Silvestra ve Studénce na Novojičínsku pokusil nožem zabít syna své známé. Krajčík byl souzen jako zvlášť nebezpečný recidivista. V minulosti spáchal vraždu a navíc se zjistilo, že trpí sexuální deviací - homosexuálním sadismem. Po propuštění z vězení a psychiatrické léčebny na svobodě vydržel jen necelé dva roky. Krajčík se na místě odvolal. Během procesu odmítl tvrzení, že chtěl zabíjet. Naopak se hájil tím, že se sám bránil.

„Nechtěl jsem ho zabít. Jen jsem se bránil napadení. Udeřil mě pěstí,“ řekl na svou obhajobu obžalovaný. Jeho o 22 let mladší oběť hovořila zcela jinak. „Znal jsem se s ním jen 15 minut. Najednou na mě zaútočil nožem. Bylo to úplně bezdůvodně,“ řekl napadený mladík. V obličeji utrpěl dvě dlouhé a hluboké řezné rány.

Incident se odehrál jen dvě hodiny před koncem roku 2009. V bytě ve Studénce se sešla společnost přátel. Krajčík tvrdí, že měl s matkou napadeného mladíka i přes svou orientaci poměr. Právě to byl podle něj důvod, proč na něj syn údajné milenky zaútočil. „Vyčítal mi, že kazím matce pověst, že se o ní kvůli mně říká, že je to vdaná lehká paní. Odpověděl jsem, že mu do toho nic není. Reagoval tak, že mě nejprve udeřil pěstí do nosu a pak asi popelníkem do hlavy. Na stole jsem nahmatal nůž a chtěl se bránit. Nic jsem neviděl, jen jsem tak před sebou máchal,“ popsal situaci.

Napadený údajně přežil jen díky své obraně

Jeho verzi ale soudkyně neuvěřila. Podle rozsudku útočil Krajčík bezdůvodně v okamžiku, kdy byli v kuchyni sami dva. Navíc jen chvíli po tom, co napadenému podal obloženou mísu. Napadený údajně přežil jen díky své obraně. Po útoku silně opilý Krajčík i s nožem odešel domů, kde si lehl a usnul. Tam jej také později zatkla policie.


Výjimečný trest soudkyně udělila především s ohledem na trestní minulost odsouzeného. V tomto případě šlo už o osmé odsouzení. „V minulosti byl šestkrát odsouzen za ublížení na zdraví, vydírání i vraždu. Jednou pak za vojenský zločin,“ uvedla. Naposledy do vězení šel v roce 1994. Krajský soud v Ostravě mu udělil čtrnáctiletý trest za vraždu muže. Už tehdy na něj soud pohlížel jako na nebezpečného recidivistu. Vězení Krajčík opustil v listopadu 2006. Z cely ale kvůli sexuální deviaci putoval rovnou do psychiatrické léčebny, kde se léčil až do února 2008. Na svobodě pokračoval v ambulantní léčbě.

Soudní síň
Soudní síň