Nečas: Obhájit 18 mandátů bylo Mission Impossible

Praha - Pravice přišla v Senátu o většinu, neboť sociální demokracii se podařilo získat potřebných 12 mandátů. ODS měla obtížnou startovací pozici, neboť obhajovala 18 senátorských křesel. Takový výsledek by byl podle předsedy strany a premiéra Petra Nečase Mission Impossible. Zároveň poděkoval voličům za hlasy a ocenil kandidáty ODS. Dosavadního šéfa horní komory Přemysla Sobotku, který obhájil křeslo na Liberecku, označil za možného budoucího kandidáta do funkce prezidenta republiky.

Vláda je podle Nečase připravena jednat s ČSSD o klíčových reformách. Na sociální demokracii podle něj nyní bude záležet, zda vypukne válka ústavních institucí, nebo svou pozici v Senátu využije pozitivně. Zisk občanských demokratů, kteří uspěli v osmi volebních obvodech, podle Nečase odpovídá realistickým očekáváním: „Je třeba otevřeně říci, že se prodlouží a zkomplikuje legislativní proces, to je prostě realita. Na druhou stranu my jsme vždycky říkali, že s nejsilnější demokratickou opoziční stranou jsme o klíčových reformách připraveni vyjednávat.“

ČSSD: O šéfovi Senátu budeme teprve jednat

Video Brífink ODS ke konečným výsledkům voleb
video

Brífink ODS ke konečným výsledkům voleb

Brífink ODS ke konečným výsledkům voleb

23 10 2010

Brífink ČSSD k senátním volbám

Brífink TOP 09 k senátním volbám

Brífink KDU-ČSL k senátním volbám

Brífink Věcí veřejných k senátním volbám

Sociální demokraté jsou s výsledkem voleb spokojeni a vzhledem k tomu, že budou nejsilnějším klubem v Senátu, budou mít právo zvolit i předsedu. Zatím ale nikdo z ČSSD nechce říci žádná jména. V reakci na výsledek voleb se místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a šéf strany Bohuslav Sobotka shodli, že volby ukázaly nespokojenost s reformami plánovanými koalicí. „Chceme vládě zabránit, aby prováděla necitlivé změny. Zároveň také zamezujeme tomu, aby koalice v nepřímé volbě prezidenta republiky prosadila vlastního kandidáta,“ dodal pro ČT24 Škromach.

Kalousek: Senátní volby jsou pro nás kruté

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek po skončení voleb vyjádřil uspokojení, že strana ve všech třech volbách potvrdila na politické scéně třetí pozici. Zároveň však podotkl, že senátní volby jsou pro třetí nejsilnější stranu kruté, neboť do druhého kola postupují pouze dva kandidáti. TOP 09 tak skončila v prvním kole osmkrát třetí, což jí snížilo šanci na zisk více než dvou křesel.

Janáčková: Bez podpory ODS mohu těžko vyhrát

Dosavadní senátorka Liana Janáčková (nestran.) se za volební obvod Ostrava do Senátu již nepodívá. Za svým neúspěchem vidí hlavně odmítnutou podporu ostravské ODS, ve které v minulosti působila. „Ostrava volila levicově. Mnozí z místní ODS, místo aby podpořili pravicového kandidáta a zapomněli na nějaké osobní spory, veřejně říkali, že půjdou volit sociálního demokrata. To mě osobně šokuje a ODS by si měla ve straně udělat pořádek,“ řekla ve volebním studiu ČT24 Janáčková.

Končící senátorka také odmítla, že by mohly za porážku její postoje k romské menšině, které bývají často označovány za rasistické. Veřejnost však podle ní mohla podlehnout „nepravdivé a zbytečné“ mediální kampani, kterou způsobily sirky rozdávané jako dárek s volebními materiály. Janáčková zopakovala, že neměly nic společného s vítkovskými žháři a že sirky i zapalovače, které ve studiu ukázala, rozdávali i jiní politici.

Bárta vyvodí z voleb osobní důsledky

Volební manažer Věcí veřejných Vít Bárta v reakci zopakoval příměr z minulého týdne o prohrané bitvě, která však „pro Věci veřejné není válkou prohranou“. Bárta nicméně hodlá vyvodit osobní důsledky z výsledku voleb a svou funkci volebního manažera nabídne na listopadové ideové konferenci k dispozici. Jedním z důvodů neúspěchu Věcí veřejných je podle ministra dopravy také „úděl nováčka“ v porovnání s nejsilnějšími stranami. „Voliči chtějí v Senátu osobnosti jasně zakotvené v politických stranách. To je věc, na které chceme pracovat, aby za dva roky kandidovali lidé pevně spojeni se stranou programem věcí veřejných,“ řekl Bárta.

Lidovci se zřejmě odrazili ode dna

Lidovci udrželi existenci svého senátorského klubu, do Horní komory posílají Petra Šilara (Ústí nad Orlicí) a Stanislava Juránka (Brno-město). Úřadující předsedkyně Michaela Šojdrová na brífinku poděkovala všem kandidátům i voličům a připomněla, že lidé ve vítězných obvodech volili nejen křesťanskou demokracii, ale také osobnosti, které dobře znali a které pro ně něco ve svých regionech znamenaly. Úřadující senátor Petr Pithart doufá, že Senát se opět stane komorou reflexe a přestane být „válcovacím strojem, kterým občas byl“.