Kandidát na šéfa chirurgie IKEM bude řešit plagiátorství u soudu

Praha – Kandidát na přednostu Transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk, který nyní působí na prestižní klinice v Londýně, se bude proti nařčení z plagiátorství bránit u soudu. Při své obhajobě se chce Froněk opírat o dokumenty, které mají dokázat, že v dizertační práci z roku 2004 neopisoval výsledky výzkumu tenkého střeva od svých kolegů ze Slovenska. Z plagiátorství ho obvinil jeho soupeř a dosavadní šéf kliniky Miloš Adamec. Informaci přinesl Český rozhlas Radiožurnál. Konkurz na šéfa transplantační chirurgie zatím vítěze nemá. Ředitel IKEM Jan Malý chce počkat, dokud se kauza kolem plagiátu nevyjasní. O konkurz se začala zajímat i Česká lékařská komora.

„Byla velmi závažně poškozena má osobní a pracovní čest. Toto poškození je do určité míry nevratné, takže veškeré dokumenty má k dispozici advokátní kancelář a já bude dál postupovat podle jejího doporučení,“ potvrdil Froněk. Z podvodu ho viní chirurgové Ivan Matia a Peter Baláž, kteří jsou nyní součástí Adamcova týmu v IKEMu. Froněk měl podle nich ve své dizertaci použít výsledky experimentu na potkanech, který Matia a Baláž podle svého tvrzení udělali v letech 1998 až 2002 v Košicích.

Peter Baláž:

„Já vím, že jsem tu práci dělal já, já se nemám čeho bát, když k tomu doložíte publikace, kde je moje jméno jako první, tak by nikoho nenapadlo, že bych já plagioval někomu práci.“  

Froněk si téma dizertace zapsal v Praze v roce 1999 a obhájil ji v roce 2004. Baláž si téma výzkumu zapsal v roce 2001 a obhájil v roce 2005. Oběma chirurgům navíc vycházely v době experimentu na potkanech společné články v odborných mezinárodních časopisech. Baláž přiznává, že se na začátku experimentu v tématu výzkumu inspirovali s Matiou od Froňka. Spolupráce ale podle něj byla v čistě teoretické rovině: „To nebyla žádná experimentální práce. Já jsem s ním žádný výzkum nedělal a nepamatuji si, že bych s ním vůbec konzultoval nějaké výsledky.“

Froněk ale na dokumentech dokládá, že s nápadem na výzkum přišel už v roce 1999 a teprve později se k němu přidali kolegové ze Slovenska. Na další e-mailové korespondenci Froněk dokládá, že pracovali společně. „Mám e-mail od kolegy Baláže z 21. 8. 2000 a z 23. 9. 2000. Zde mimo jiné píšou, že mají všetko pripravené na start projektu a čakáme len na vašu spoluprácu,“ citoval z e-mailu Froněk.

Jiří Froněk:

„Tady mám dopis, který jsem psal dne 1.9. 2000 na univerzitu do Hradce Králové, kde mimo jiné píši: V tuto chvíli jsem připraven vám kdykoli odeslat zamrazené vzorky. Z tohoto e-mailu vyplývá, že jsem měl experiment hotový.“

V další korespondenci Franěk dokládá, že chirurgové chtěli pokračovat ve výzkumu ne na potkanech, ale na psech. Baláž se ve svém doktorandském studiu měl původně zabývat výzkumem právě na psech, což by měnilo situaci. Výsledky experimentu v dizertacích totiž nemohou být stejné na rozdílných zvířatech. Baláž tak pravděpodobně musel později změnit téma práce a přejít pouze na výzkum na potkanech, na kterém společně pracovali. Sám ale jiné téma dizertace popírá: „Nevím o tom, že jsem to měl naplánované, můžu se podívat, je to možné, že jsem to měl napřed plánované na psech, ale v podání žádosti byl potkaní experiment.“

Froňkovu práci posoudí Lékařská fakulta UP v Olomouci

Konkurz na šéfa transplantační chirurgie zatím nemá vítěze. Ředitel IKEMu Jan Malý požádal o stanovisko k Froňkově napadené práci Lékařskou fakultu UP v Olomouci. O konkurz se navíc začala zajímat i Česká lékařská komora (ČLK), podle které může být neplatný. Podle jejího prezidenta Milana Kubka totiž Malý nevyzval ČLK, jak mu ukládá zákon, aby vyslala do konkurzní komise svého zástupce. Ředitel to ale odmítl, v komisi podle něj byl předseda vědecké rady ČLK Aleš Hermann.

Malý zároveň označil za „politováníhodné“, že dosavadní přednosta Miloš Adamec neinformoval ředitele o svých podezřeních dřív: „Nečekal a zahájil mediální kampaň poškozující dobré jméno IKEMu. Vedení IKEMu vyjadřuje s tímto postupem nesouhlas a vyzývá oba kandidáty ke zdrženlivosti.“