Dietrichsteinová se bude soudit s Mikulovem o rodinnou hrobku

Mikulov - Mercedes Dietrichsteinová se soudí s Mikulovem o pozemky v okolí a několik objektů ve městě, především o rozsáhlou rodinou hrobku. Spor by se podle břeclavského soudce Přemysla Klase mohl začít projednávat příští rok. Dietrichsteinová již letos na jaře neúspěšně žádala Jihomoravský kraj o navrácení rozsáhlých rodových pozemků. Podle Klase se nicméně jedná o zcela jinou kauzu, kde je vztah mezi žalující a žalovanou stranou jiný než v prvním sporu, proto rozhodnutí nemusí být zamítavé.

V otázce rodinné hrobky, jedné z nejvýznamnějších památek Mikulova, má Dietrichsteinová naději na vrácení. Podle ústavního soudu, který případ projednával, má právo na ochranu rodinného života přednost před restitučními zákony.

„My se samozřejmě na jednání připravujeme, vyhodnocujeme podklady, čekají nás složité diskuse s právníky. Rozhodnutí o věci je plně v rukou soudu,“ uvedl mikulovský starosta Rostislav Koštial (ODS). Jde ovšem o zcela jiné nemovitosti než v předchozí kauze. Spor se totiž bude patrně posuzovat podle jiné části Benešových dekretů. Rozsudek proto nemusí být totožný s prvním a nelze jej podle Klase nyní v žádném případě předvídat. 

Neúspěšná restituční žádost z letošního jara bude ještě jednou projednávána, neboť Ditrtechsteinová si podala odvolání ke Krajskému soudu v Brně. Ten se jím bude věnovat ještě do konce tohoto roku.

Po válce na základě Benešových dekretů přišel o rodový majetek otec Mercedes Alexandr Dietrichstein, který se sice angažoval v nacistické Sudetoněmecké straně (Spd), nicméně podle všeho měl k nacismu spíše negativní vztah.