Tymošenková v Česku intervenuje za zadrženého Danylyšyna

Kyjev - Vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková jménem své strany požádala české úřady, aby poskytly politický azyl bývalému ministrovi ukrajinské vlády Bohdanu Danylyšynovi, který byl počátkem minulého týdne v Praze zadržen na základě mezinárodního zatykače. Podle bývalé ukrajinské premiérky se zadržený politik ničeho nezákonného nedopustil.

„Obrátili jsme se na Českou republiku, já jako vůdkyně strany a bývalá premiérka, a budeme žádat, aby Bohdan Danylyšyn v Česku dostal politický azyl,“ uvedla Tymošenková, která je předsedkyní největší ukrajinské opoziční strany Vlast (Baťkivščyna). Danylyšyn je podle ní „vážený člověk a vědec, který nic protizákonného neudělal a plnil rozhodnutí vlády“. Exministr hospodářství, který působil ve vládě Tymošenkové od konce roku 2007 do letošního března, podle Tymošenkové nikdy neporušil ukrajinské zákony.

Opozice: Stíhání je vedeno na základě zfalšovaných materiálů

Ukrajinská prokuratura Danylyšyna obviňuje z machinací při dojednávání státních zakázek. Státu údajně způsobil škodu ve výši 13,9 milionu hřiven (31 milionů korun). Opozice tvrdí, že ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se takto snaží zúčtovat se svými oponenty a že trestní stíhání proti Danylyšynovi je vedeno na základě zfalšovaných materiálů.

„Pronásledování Bohdana Danylyšyna, jakož i dalších bývalých činitelů, je důkazem skutečného teroru, který rozpoutala státní moc proti členům bývalé vlády a proti příslušníkům a aktivistům strany Vlast,“ praví se v prohlášení Julije Tymošenkové. „Mafie dokazuje, že kdokoli jde proti ní, dřív nebo později se ocitne ve vězení.“


Danylyšyn v Praze požádal soud o propuštění z předběžné vazby a nabídl peněžitou kauci 250 000 korun. Vedle toho nabídl i písemný slib, že se nepokusí uprchnout. O politický azyl podle dostupných informací zatím nepožádal. List Kommersant-Ukrajina dnes napsal, že do České republiky dnes odlétá Danylyšynův advokát Stěpan Ukrainěc, aby se se svým klientem setkal.