V Praze už jsou dánští vědci - budou zkoumat záhadnou smrt Tychona Braha

Praha – Do Prahy dorazil tým dánských vědců, vedený archeologem Jensem Vellevem, který bude pod dohledem českých archeologů v polovině listopadu zkoumat ostatky slavného astronoma dánského původu Tychona Braha. Průzkum iniciovali dánští vědci, kteří se snaží zjistit pravou příčinu astronomova úmrtí. V učebnicích se píše, že slavný astronom zemřel v souvislosti s ledvinovými kameny. Podle některých indicií ale mohl být Brahe otráven, a to dokonce na pokyn dánského krále Kristiána IV. Exkluzivně bude mít dánské badatele v hledáčku kamery tým pořadu Reportéři ČT.

Hrobku vědci otevřou v pondělí 15. listopadu. „Schránka s ostatky se vyzvedne a bude odvezena do antropologického depozitáře Národního muzea, kde se otevře,“ uvedl archeolog Zdeněk Dragoun. Ostatky byly do schránky uloženy v roce 1901, kdy se hrobka poprvé otevírala. Tehdy podle Dragouna vědci nezpracovali potřebnou dokumentaci, proto ji nyní archeologové doplní.   

Odebrané vzorky se budou zkoumat pravděpodobně do čtvrtka, v pátek 19. listopadu se pak zase vrátí na své místo do Týnského chrámu na Staroměstském náměstí. V kostele se při té příležitosti bude sloužit mše.

Video Reportáž Edity Valentové
video

Reportáž Edity Valentové

Dánský astronom, astrolog a alchymista působil na pražském dvoře císaře Rudolfa II. Habsburského. Okolnosti úmrtí už jednou zkoumal dánský toxikolog Bent Kempe, který zkoumal vzorek vousu vyjmutý z hrobu v roce 1901. Kempe v něm objevil vysoké množství rtuti, Brahe se ale podle něj mohl otrávit sám, když na sobě testoval různé elixíry. S nejnovější teorií o astronomově úmrtí však vystoupil dánský historik Peter Andersen, který se domnívá, že učence otrávil jeho vzdálený příbuzný, švédský šlechtic Erik Brahe, a to na pokyn dánského krále Kristiána IV.