Východem Česka se prožene silný vítr

Praha - Ve východních Čechách, na Liberecku, Vysočině a na celé Moravě hrozí od dnešního večera silný vítr. Vichr zasáhne podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) polohy nad 700 metrů nad mořem. Na hřebenech může nárazový vítr dosáhnout rychlosti až 125 kilometrů za hodinu, může tedy nabrat síly orkánu. Během neděle by měl vichr od západu ustávat.

Výstraha meteorologů platí od dnešních 22:00 pro Liberecký, Pardubický a Královéhradecký kraj, Vysočinu a pro celou Moravu. „Jihovýchodní vítr bude v polohách přibližně nad 700 metrů dosahovat v nárazech rychlosti 72 až 90 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor 90 až 125 kilometrů za hodinu,“ upozorňuje ČHMÚ.

Podle Beaufortovy stupnice rychlosti větru tak na horách hrozí mohutná vichřice, možná i orkán. Takto silný vítr už přitom dokáže vyvracet stromy a pustošit velké plochy. Odborníci proto doporučují omezit horské túry, lidé by se měli vyhnout zejména hřebenům hor. Během noci na neděli by měl vítr postupně od západu ustávat, pro Moravu však platí výstraha na silný vítr až do pondělního rána.

Video Meteorolog Pavel Karas ve Studiu ČT24
video

Meteorolog Pavel Karas ve Studiu ČT24

Ilustrační foto
Ilustrační foto