Německé nemocnice verbují v Praze české lékaře

Praha – Zástupci 32 nemocnic z Německa (jedné z Rakouska) přijeli do Prahy na pracovní veletrh „Lékařství a zdraví 2010“ lákat lékaře a zdravotnický personál pro práci na svých klinikách. Veletrh potrvá mimo dnešek také v sobotu. Zájem účastníků se přitom neomezuje pouze na určité zdravotnické profese. Podle obchodního ředitele pořádající Agentury RTK International Randolfa T. Kunerta nepřijeli pouze pro vysoké specialisty nebo zdravotní sestry, ale jejich zájem je plošný. Pořadatelé očekávají, že se veletrhu, který pokračuje také v sobotu, zúčastní zhruba 1 000 až 1 200 návštěvníků.

Důvodem poměrně vysoké účasti je přitom podle návštěvníků veletrhu především situace v českém zdravotnictví. „Pokud se v České republice podmínky pro lékaře nezlepší, tak plánujeme, že budeme shánět místo v Německu,“ tvrdí chirurg Michal Fajt s odvoláním na akci Děkujeme, odcházíme.

Zástupkyně Katolické kliniky v Kleve Ulrike Adam:

„Hledáme kardiology a onkology. Chybí nám také sestry na anesteziologii a intenzivní péči.“

Generální manažer veletrhu Randolf T. Kuvert: „Toto není žádný hon na české lékaře. Většina zdravotnických zařízení, která se tu prezentují, má dobré zkušenosti s českými lékaři a chce tu spolupráci ještě více rozšířit.“

Kampaň vyhlásil v polovině září Lékařský odborový klub (LOK). Do současné chvíle se k ní připojilo zhruba 3 500 lékařů. Požadují, aby základní plat lékaře bez přesčasů činil 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy, jinak hrozí ke konci roku hromadnými výpověďmi. Na druhé straně ale podle vyjádření mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně došlo v posledních dvou letech díky ekonomickému růstu ke zvýšení mezd ve zdravotnictví „jedenkrát více než platů ve zbytku ekonomiky.“

Vedoucí lékař intenzivní medicíny z kliniky Obergöltzsch Martin Povejšil:

„Rozptyl je v podstatě od 3 735 eur při nástupu nekvalifikovaného lékaře až po 6 333 eur hrubého příjmu pro lékaře s dvanáctiletou praxí po atestaci.“

Jedním z klíčových motivů návštěvníků jsou samozřejmě finanční nabídky. Jako jeden z důvodů je uvedl i student medicíny Václav Dlouhý z Brna. „Na Německu se mi líbí i to, že je tam určitý kariérní řád, že podmínky tam mají všichni zhruba stejné,“ uvedl. V současnosti je v pátém ročníku, ale už nyní se učí němčinu, aby mohl do Německa po skončení studií odejít.

Situaci by lékařům při přechodu do Německa mohlo usnadnit zjednodušení pravidel na německém trhu, které nastane počátkem května příštího roku. Zájemcům o práci se totiž podstatně administrativně usnadní situace při nástupu do zaměstnání.

Ministerstvo zdravotnictví ČR
Zdroj: ČT24