Nečas bere zpátečku – jeho spor se Schwarzenbergem je mediální aféra

Praha - Unijní schůzka zkalila i vztahy v české koaliční vládě. Vzkaz šéfa vlády Petra Nečase ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, že mu není nic do toho, o čem se ministerský předseda baví s prezidentem, pohněval vedení TOP 09. Opoziční sociální demokracie pak neshodu mezi Nečasem a Schwarzenbergem vnímá jako další důkaz roztříštěnosti zahraniční politiky a bude požadovat, aby nejednotnost vysvětlil. Petr Nečas si myslí, že pokud se radí s prezidentem Václavem Klausem ohledně evropské agendy, nikomu jinému do toho nic není, a to ani ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi. To alespoň vzkázal Schwarzenbergovi ve čtvrtek v letadle na cestě do Bruselu. Dnes se snažil celou věc mírnit.

Premiér Nečas odmítá jakékoli neshody a tvrdí, že jde pouze o mediální aféru. Avšak tato slovní přestřelka ukázala na to, že oba politici opět nemají na zahraniční politiku stejný názor. Šéfa vlády napomenul i místopředseda Poslanecké sněmovny za sociální demokracii Lubomír Zaorálek. „Premiér by neměl s prezidentem projednávat záležitosti, které se týkají zahraniční politiky, a přitom by je neměl projednané s vládou,“ komentoval situaci Zaorálek pro ČT s tím, že sám využije první možnost k interpelaci na premiéra.

A překvapivě s opozicí tentokrát souhlasí i vedení vládní TOP 09. „Zahraniční politika by určitě mezi prezidentem, premiérem a ministrem zahraničních věcí měla být koordinována,“ přidává svůj názor šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. 

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského

Petr Nečas 28. října 2010 pro ČT

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) si tento týden postěžoval, že nemá ponětí, o čem se před summitem EU premiér s prezidentem radili. „Je na mně a na panu prezidentovi, co si řekneme, a nemáme ani žádnou sebemenší formální nebo neformální povinnost to komukoliv jinému říkat. Je to vztah prezidenta a předsedy vlády a do toho žádnému ministrovi nepřísluší žádným způsobem zasahovat,“ vzkázal v rozhovoru Nečas do Černínského paláce.


Nejedná se přitom o první spor mezi Petrem Nečasem a Karlem Schwarzenbergem na téma zahraniční politika. Petru Nečasovi se například před nedávnem nelíbilo to, jak Schwarzenberg kritizoval Francouze za deportace Romů. A dlouhodobě se oba politici nemohou shodnout na tom, zda ve vládě kromě ministra zahraničí má být ještě státní tajemník pro evropské záležitosti. Nečas jej - na rozdíl od Schwarzenberga - plánuje ustavit.