Premiér Nečas odmítá jakékoli neshody a tvrdí, že jde pouze o mediální aféru. Avšak tato slovní přestřelka ukázala na to, že oba politici opět nemají na zahraniční politiku stejný názor. Šéfa vlády napomenul i místopředseda Poslanecké sněmovny za sociální demokracii Lubomír Zaorálek. „Premiér by neměl s prezidentem projednávat záležitosti, které se týkají zahraniční politiky, a přitom by je neměl projednané s vládou,“ komentoval situaci Zaorálek pro ČT s tím, že sám využije první možnost k interpelaci na premiéra.
A překvapivě s opozicí tentokrát souhlasí i vedení vládní TOP 09. „Zahraniční politika by určitě mezi prezidentem, premiérem a ministrem zahraničních věcí měla být koordinována,“ přidává svůj názor šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Reportáž Lukáše Dolanského
Petr Nečas 28. října 2010 pro ČT
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) si tento týden postěžoval, že nemá ponětí, o čem se před summitem EU premiér s prezidentem radili. „Je na mně a na panu prezidentovi, co si řekneme, a nemáme ani žádnou sebemenší formální nebo neformální povinnost to komukoliv jinému říkat. Je to vztah prezidenta a předsedy vlády a do toho žádnému ministrovi nepřísluší žádným způsobem zasahovat,“ vzkázal v rozhovoru Nečas do Černínského paláce.
Nejedná se přitom o první spor mezi Petrem Nečasem a Karlem Schwarzenbergem na téma zahraniční politika. Petru Nečasovi se například před nedávnem nelíbilo to, jak Schwarzenberg kritizoval Francouze za deportace Romů. A dlouhodobě se oba politici nemohou shodnout na tom, zda ve vládě kromě ministra zahraničí má být ještě státní tajemník pro evropské záležitosti. Nečas jej - na rozdíl od Schwarzenberga - plánuje ustavit.