Dohnal před soudem popřel, že by si žil nad míru

Praha - Čtením obžaloby, výslechem obžalovaného a prvních svědků začalo dnes u Obvodního soudu pro Prahu 7 hlavní líčení s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františkem Dohnalem. Státní zástupce mu klade za vinu, že od nástupu do funkce využíval nepřiměřeně luxusní byty a tím poškodil stát minimálně o 1,1 milionu korun. Dohnalovi, který obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku odmítá, hrozí v případu prokázání viny šest měsíců až pět let vězení nebo peněžitý trest. Prezident NKÚ, který také v důsledku může přijít o funkci, považuje kauzu za politickou. Kolegium NKÚ i kontrolní výbor Poslanecké sněmovny teď navíc zajímá, proč má NKÚ na skladě propagační předměty s logem této instituce za několik set tisíc korun.

Dohnal dnes před soudem uvedl, že nerozhodoval, kolik finančních prostředků se na jeho bydlení vynaloží. Částku prý projednalo a schválilo kolegium NKÚ ještě před jeho příchodem do funkce. Rozpočet následně schvalovala Poslanecká sněmovna. Samotný výběr bytů pak podle něj měla na starosti hospodářská správa úřadu. Dohnalovým kritériem prý bylo pouze to, aby se do něj vešla pětičlenná rodina. Prezident úřadu zopakoval, že za jeho obviněním stojí snaha vytvořit na něj psychický nátlak, aby odstoupil z funkce. Od srpna 2009 již státní byty nevyužívá, nájemné si platí sám.

NKÚ má na skladě propagační předměty za 800 tisíc korun

0Česká televize zjistila, že NKÚ má na skladě reklamní a propagační předměty za téměř 800 tisíc korun – složky, trička, tužky, flash disky, diáře nebo kožené brašny, vše s logem nejvyšší kontrolní instituce v zemi. Podle mluvčí úřadu je to jen běžná součást propagace loga a značky společnosti. „Jsme velice zdrženliví, ve srovnání s jinými institucemi,“ uvedla mluvčí NKÚ Radka Burketová. Experti na marketing oslovení ČT se ale domnívají, že státní instituce, která má jako svůj hlavní úkol kontrolovat hospodaření, by se takto chovat neměla a pro investice do vlastní propagace nemá důvod. „Nevím, komu by to měl dávat,“ domnívá se Jiří Mikeš z VŠE. Úřad začal do jednotné vlastní propagace investovat až s nástupem Františka Dohnala. V roce 2007 nakoupil reklamní předměty téměř za milion korun, o rok později zhruba za půl milionu, loni a letos už částka nemá překročit sto tisíc. Některé předměty dostávají zaměstnanci, další se použijí například na veletrzích či konferencích.

0

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Reportáž Terezy Kručinské

udasl 1 11 2010

Rozhovor s Vojtěchem Filipem

Svědci z hospodářské správy potvrdili, že byty pro prezidenta vybírali oni na základě vyčleněných prostředků. Při výběru zvažovali lokalitu, dopravní dostupnost, bezpečnost a zda má nemovitost místo k parkování. Cena za nemovitosti podle nich nikdy nepřesáhla peníze určené rozpočtem. Na nákup domu, který by úřadu později zůstal, neměl v té době podle nich NKÚ peníze. Ubytovat prezidenta do státního bytu nezvažovali.

Dohnal: Je to politická provokace

Šéf NKÚ považoval luxusní dvoubyt na pražské Flóře a další nadstandardní byt v Praze 2, které mu byly nabídnuty, za přiměřeném bydlení, na které má ze zákona právo a které mu platil stát. Podle názoru policie však Dohnal porušil zákon. Šéf NKÚ se ale brání a od začátku argumenty policistů zpochybňuje. „Má jít o to, že klient údajně měl užívat nepřiměřený byt. Ovšem tkví to jenom v tom slově nepřiměřený. Co je nepřiměřené, to je otázkou,“ prohlásil jeho advokát Václav Vlk. Kritici Dohnalovi také vyčítají, že jezdil třemi služebními auty, přestože měl právo jenom na dvě. Kritizují rovněž nákup drahých uměleckých děl do úřadu.

Filip o NKÚ:

0„Kontrolní úřad svoji nezávislost dokázal tím, jak rozkryl vlastní hospodaření. KSČM bude usilovat o nominaci svého člověka do kontrolního výboru NKÚ. Nominuje však prezident NKÚ.“

Dohnal zatím dostal jen pokutu od poslanců kontrolního výboru. Padesát tisíc korun měl zaplatit za to, že odmítl vydat auditorům materiály o svém hospodaření v NKÚ. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku mu teď hrozí až pět let vězení. Dohnal údajně porušil zákon o platech a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a také zákon o rozpočtových pravidlech. Kdyby soud Dohnala pravomocně odsoudil, pak by jeho působení v čele úřadu skončilo.