Místostarostka Brna-severu přidělovala zakázky spolustraníkovi

Brno - Pátrání po okolnostech údajné korupční kauzy místostarostky radnice Brno-sever Zdeňky Tůmové odkrývá zvláštní okolnosti výběrových řízení na radnici Brno-sever. Česká televize zjistila, že vedení radnice schvalovalo zakázky opakovaně stejným firmám, které tak získaly miliony korun. Za některými z nich stojí jeden člověk, spolustraník Zdeňky Tůmové Peter Flimmel. Tůmová byla natočena při přebírání peněz v autě. Podle ní se jednalo o půjčku, nikoliv o úplatek. Nahrávku někdo poslal deníku Právo. Tůmová kvůli aféře pozastavila svoje členství v ČSSD.

Peter Flimmel, spolustraník místostarostky Zdeňky Tůmové a zástupce firmy Geo-ing, získal od radnice v roce 2010 čtyři zakázky. Od plastových oken přes geofyzikální průzkum až po vybavení třídy základní školy. Další zakázky přidělila radnice jeho matce a manželce. Například jen mimořádná rada z června rodině Flimmelových přiklepla 8 milionů korun. Petera Flimmela se České televizi nepodařilo kontaktovat. Na vysvětlení, kdo konkrétně za Flimmelovy firmy lobboval, dnes nikdo z úzkého vedení města neměl čas. 

Zakázky se ve veřejné soutěži nevypisovaly

Firmy se do výběru dostávaly jednoduchým způsobem. Vedení radnice totiž vypisovalo veřejné zakázky tzv. malého rozsahu. V tom případě není nutné vypisovat veřejnou soutěž. Starosta nebo místostarostové jednoduše oslovili tři firmy a ta s nejnižší cenovou nabídkou zakázku získala. „Tak, jak to na mě působí, tak myslím, že Brno-sever by si i s ohledem na trestní oznámení, která tam padla, zasloužilo mimořádný audit a samozřejmě i větší pozornost ze strany policie,“ domnívá se Jeroným Tejc, předseda brněnské ČSSD.

Protikorupční policie vyšetřuje už od minulého týdne anonymní nahrávku, na které místostarostka Tůmová přebírá sto tisíc korun. Podle ní se jednalo o půjčku a nahrávku považuje za diskreditační útok proti své osobě.