Pospíšil podává trestní oznámení v kauze údajného sledování

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podá trestní oznámení kvůli sledování, které podle Mladé fronty Dnes (MfD) objednal Ladislav Veselý, tehdejší koncipient v kanceláři spoluvlastněné exministrem Pavlem Němcem. Pospíšil to dnes řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál, oznámení bude podle něj zřejmě na neznámého pachatele.

Server iDnes.cz a MfD koncem října uvedly, že Pospíšil byl sledován na Veselého objednávku. Veselý to ale popřel, od věci se distancoval i bývalý ministr spravedlnosti Němec. Reportéři MfD zakázku na získání informací ze soukromí ministra a místopředsedy ODS zdokumentovali skrytou kamerou.

Veselý podle deníku dříve pracoval v ochranné službě a chránil právě tehdejšího ministra Němce, u kterého pak začal pracovat jako koncipient. Informace o Pospíšilovi tak mohl podle listu získat od svých bývalých kolegů. Pospíšil v médiích uvedl, že informace o jeho pohybu nemohou pocházet od nikoho jiného než od jeho ochranky. Policie možný únik informací od ochranné služby prověřuje, považuje ale tuto možnost za nepravděpodobnou, řekl již dříve mluvčí policejního prezidia Jiří Vokuš.

S dosavadním vyšetřováním není Pospíšil spokojený

Pospíšil po několika dnech od zveřejnění případu řekl, že není spokojen s dosavadním vyšetřováním. Dnes v Radiožurnálu uvedl, že zatím žádné uspokojivé výsledky vyšetřování k dispozici nemá. „V následujících dnech podávám trestní oznámení… Podle mého názoru je zřejmé, že v několika bodech byl v této kauze porušen zákon, podle mého názoru dokonce trestní zákoník,“ dodal.

V létě Pospíšil podnikl několik kroků, kterými omezil spolupráci svého úřadu s Němcovou advokátní kanceláří. Zrušen byl například tendr na provozování elektronického systému domácího vězení, který vyhlásila předchozí ministryně Daniela Kovářová. Pravidla tendru se podle Pospíšila měnila v neprospěch státu a do řízení vstoupila Němcova advokátní kancelář. Premiér Petr Nečas tehdy prohlásil, že ministerstvo je potřeba "odněmcovat". Exministr Němec to označil za osobní mstu.

Ministr v Radiožurnálu řekl, že kauzu může spojovat s tím, jak se ministerstvo pod jeho vedením snaží rušit „podezřelé zakázky“. „S tím to já bohužel musím spojit,“ uvedl. Na dotaz moderátorky také řekl, že „neumí vyloučit“ ani to, že kauza souvisí s nedávným rozhodnutím o odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. „Ale je evidentní, že to spíš souvisí s mou snahou a snahou pana premiéra zrušit některé zakázky, které na ministerstvu byly za minulého vedení rozjety,“uzavřel.