TOP 09 žádá Nečase, aby v Praze pomohl dojednat koalici

Praha - TOP 09 dnes vyzvala premiéra a šéfa občanských demokratů Petra Nečase, aby se vložil do jednání o koalici na pražském magistrátu. Pražská ODS prý jedná ve prospěch podnikatelů, kteří jsou napojeni na ODS a ČSSD. TOP 09 chce, aby se jednání dále vedla za účasti předsedů a místopředsedů stran. Výzvu však Nečas odmítl s tím, že jde o mediální krok TOP 09 a že představitelé pražské ODS nejsou malé děti, které je třeba vodit za ruku. Dnes budou jednání pokračovat v dohodnutém formátu, vyjednavači obou stran by se měli sejít ve sněmovně v 17:00.

„Nelze pokračovat v reformách v této zemi, kdyby se na tom Praha nepodílela,“ uvedl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Vládní spolupráce ODS a TOP 09 by podle něj pokračovala i bez spojenectví obou stran v Praze, byla by ale mnohem obtížnější. „Není to o zasahování, kdybychom se v Praze rozhodli jinak, máme zcela volné ruce,“ dodal předseda pražské TOP 09 František Laudát. Finální rozhodnutí bude na pražských organizacích i podle kandidáta TOP 09 na primátora Zdeňka Tůmy.

Karel Schwarzenberg:

„Zdvořile žádáme pana premiéra Nečase, aby se i celostátní vedení ODS zapojilo do těchto jednání. Musíme se i nadále osvědčit jako reformní síly.“

Video Brífink TOP 09
video

Brífink TOP 09

Tůma upřesnil, že vyjednavači TOP 09 mají pocit, že koalice ODS a ČSSD v Praze je velmi relevantní. TOP 09 podle něj výzvou Nečasovi chtěla poukázat na to, že pravicové spojenectví je v Praze s ohledem na výsledek voleb přirozené. V jednáních mezi ODS a TOP 09 ale prý nevidí dostatečný posun.

Předseda pražské ODS Boris Šťastný v reakci na prohlášení odpověděl, že se o výzvě premiérovi dozvěděl přes média a že se občanští demokraté k prohlášení vyjádří po dnešním jednání s TOP 09. Obvinění o propojení s podnikatelskými skupinami označil za velmi závažné. „Budu to chtít slyšet ne přes média, ale přímo od představitelů TOP 09 na té schůzce,“ zdůraznil.

Komunální volby v Praze vyhrála TOP 09, druhá byla ODS a třetí ČSSD. TOP 09 nabídla koaliční spolupráci ODS, občanští demokraté se však v pondělí rozhodli dál vyjednávat s oběma stranami. O možnosti koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátu se spekuluje jako o velmi pravděpodobné.

Zasedání pražského zastupitelstva
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24