V Mariánských Radčicích na Mostecku budou volby znovu

Mariánské Radčice (Mostecko) - V Mariánských Radčicích na Mostecku se budou muset opakovat komunální volby. Komunisté, kteří v obci vyhráli, složili své mandáty a počet členů zastupitelstva klesl pod zákonem stanovenou hranici. Podle starostky Vlasty Tůmové, která byla volebním lídrem komunistů, se tímto krokem snaží místní komunisté vyřešit problém s podezřením z nakupování hlasů ze strany ODS.

Tůmová řekla, že nechtěli případ dávat k soudu, protože by ho bylo velmi obtížné prokázat. Tvrdí, že některým lidem z obce kvůli tomu už někdo vyhrožoval. Komunisté volby vyhráli, mají tři ze sedmi mandátů, stejně jako ODS. Jeden zastupitel byl zvolený za ČSSD. Tím, že se komunisté mandátů vzdali, klesl počet zastupitelů pod zákonem stanovenou hranici pěti zastupitelů.

Tůmová dodala, že údajnému nakupování hlasů nejspíše nepůjde zabránit ani v opakovaných volbách. Doufá ale, že svým postupem vyburcují komunisté slušné lidi, kteří přijdou volit.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

/*json*/{"map":{"lat":50.589231096776,"lng":13.639869689941,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Anton Stehlík z místní ODS iDnes.cz řekl, že obvinění jsou nesmyslná a komunisté pro ně nemají jediný důkaz. Podle něho starostka jen straší voliče. Uvedl, že komunisté, kteří v obci v několika posledních volbách neměli konkurenta a neustále vyhrávali, podcenili letošní kampaň. V čele obce komunistický starosta stál nepřetržitě zhruba 60 let.


Podezření z nakupování hlasů policie během voleb zaznamenala ve všech okresech Ústeckého kraje, zatím žádné neprokázala. U krajského soudu je nyní několik stížností kvůli těmto podezřením, týkají se třeba Krupky na Teplicku a Kadaně na Chomutovsku.