„Vycházíme ze zahraničněpolitických zájmů České republiky,“ uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Plán podle něj vyjadřuje zodpovědnost vůči bezpečnosti ČR a spojenců.
Opozice kritizovala zvýšení afghánského kontingentu. „ČR se nemusí stydět za rozsah současného zapojení,“ uvedl Antonín Seďa (ČSSD). Jeho stranický kolega Jan Hamáček si postěžoval, že koalice návrh neprojednala s opozicí a rezignovala na politické řešení situace v Afghánistánu.

Poslanci schválili navýšení vojáků v Afghánistánu
Poslanci schválili navýšení vojáků v Afghánistánu
z 14:00, 03.11.2010
Jan Vidím a Lubomír Zaorálek ve Studiu ČT24
Alexander Černý (KSČM):
„Proti terorismu nelze bojovat vojenskými prostředky… Spojenci vystupují v Afghánistánu jako novodobí kolonizátoři.“
Armáda se chce v Afghánistánu soustředit na čtyři priority. V rámci provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru se bude podílet na obnově země. V provincii Vardak má být posílen výcvik místní armády a policie. Pokračovat bude také nasazení vrtulníkové jednotky, protichemických specialistů a meteorologů na letišti v Kábulu. V Afghánistánu má být v příštích letech nasazen i dopravní letoun C-295M CASA, okolo jejichž pořízení panují pochybnosti a Česko čelí žalobě Evropské komise.
Vojáci pro příští rok opět počítají s vysláním prostějovské jednotky speciálních sil, tentokrát však pod hlavičkou mise ISAF. Elitní 601. skupina v minulých letech v Afghánistánu bojovala v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda vedené Spojenými státy.