Spor o českolipskou MHD pokračuje, Vett chce odškodné

Česká Lípa – Spor o městskou hromadnou dopravu v České Lípě dosud neustal. Společnost Vett, která provoz městských autobusů zajišťovala do roku 2008, tvrdí, že její smlouva platí až do roku 2013 a radnice tak má Vettu platit, co jí dokument stanoví. Jenomže městskou hromadnou dopravu v současnosti už provozuje jiná společnost, která ji převzala poté, co Vett kvůli finančním problémům přestal jezdit. Podle Českolipského deníku tak radnici hrozí, že bude muset za MHD platit dvakrát. Společnost Vett se domáhá několika desítek milionů korun, platnost její smlouvy nedávno potvrdil ústecký krajský úřad.

Česká Lípa zprvu naopak chtěla odškodné od Vettu a pokoušela se přesvědčit krajský úřad, že k penězům za MHD přišel dopravce neoprávněně. Liberecký krajský úřad teď ale došel k závěru, že tomu tak nebylo a chybně si počínalo město, když Vettu vypovědělo smlouvu a uzavřelo novou s ČSAD Semily. „Nebylo prokázáno, že by plnění v uvedené finanční hodnotě bylo vyplaceno v rozporu s právními předpisy, resp. na základě neplatné smlouvy,“ rozhodl úřad. Další komentáře ale nechce poskytnout kraj ani město.

Podle právního zástupce společnosti Vett úřad uznal, že námitky města byly účelové. Firma tak bude po České Lípě požadovat doplatek za služby, ušlý zisk i náhradu škody. Po vypovězení smlouvy totiž zbankrotovala. Podle právního zástupce Michala Říhy bude teď chtít dopravce od města několik desítek milionů korun.

Společnost Vett provozovala MHD v České Lípě patnáct let od roku 1993. Smlouva, která podle krajského úřadu dosud platí, podepsalo město s firmou v roce 2003, měla platit deset let, Vett měl dostat každý rok skoro 30 milionů korun. Město smlouvu vypovědělo ve chvíli, kdy se dopravní společnost dostala do finančních problémů a přestala jezdit. Hlavním důvodem ale podle českolipské radnice byla výše úhrad, které Vett požadoval za své služby.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka