Daňové úniky s dobíjecími kupony připravily stát o 170 milionů

Brno - Policie stíhá čtyři podnikatele z jihu Moravy a dva Slováky za daňové úniky s dobíjecími kupony do mobilních telefonů. Škoda se zatím podle vyjádření mluvčího Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Romana Skřepka odhaduje na 170 milionů korun. Šestice podezřelých byla obviněna z krácení daně. Hrozí jí pět až deset let vězení.

Obvinění se podle spisu dopustili daňových úniků tím, že v České republice odebírali dobíjecí kupony do telefonů za ceny bez daně z přidané hodnoty (DPH). Následně nepravdivě deklarovali dodání tohoto zboží na Slovensko. Takový přesun zboží do jiného členského státu Evropské unie je osvobozen od DPH. Karty ale podezřelí ve skutečnosti prodávali jménem nastrčených společností odběratelům v Česku.

„Při jejich prodeji byla DPH v ceně zahrnuta, ale nastrčené prodávající společnosti daňová přiznání k DPH nepodávaly a DPH z prodeje zboží nepřiznávaly a nehradily,“ vysvětlil Skřepek.

Video Telefonát Romana Skřepka
video

Telefonát Romana Skřepka

V letech 2007 až 2010 se za těchto podmínek podle něj uskutečnilo několik stovek odběrů karet. Objem nákupu přesáhl 900 milionů korun bez DPH. Škoda, která tím vznikla České republice na neodvedené DPH, činí asi 170 milionů korun. Obviněným je od 28 do 40 let. Jsou stíháni za krácení daně formou spolupachatelství. Pětice podnikatelů čelí obvinění na svobodě, jeden podezřelý je ve vazbě.