Kvůli údajnému sledování už podal ministr Pospíšil kárnou žalobu

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podal kárnou žalobu na koncipienta Ladislava Veselého. Ten se měl údajně provinit tím, že se mu podařilo získat osobní údaje Pospíšila a zároveň ho prý nechal tajně sledovat. Úřad zároveň navrhl zahájit řízení o pozastavení výkonu Veselého právní praxe. To vše na základě informací televize Prima, podle níž měl koncipient nabízet za sledování ministra odměnu 30 000 korun. Údajné sledování Pospíšila již vedlo ministerstvo k tomu, že podalo na neznámého pachatele a Veselého trestní oznámení.

Zpráva, že koncipienti kanceláře Němec, Bláha a Navrátilová nechali Pospíšila sledovat, se v médiích objevila koncem října. Veselý se ale ve svém vyjádření od obvinění distancoval stejně jako bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, který je zároveň i spoluvlastníkem advokátní kanceláře. Mluvčí ministerstva Tereza Palečková uvedla, že úřad již navrhl zahájit řízení o pozastavení výkonu Veselého právní praxe.

Informace mohou pocházet od členů ochranky

Pospíšil tvrdí, že informace o jeho pohybu nemohou pocházet z jiného zdroje než od členů ochranky. Veselý totiž dříve pracoval v ochranné službě a chránil právě tehdejšího ministra Němce, u kterého pak začal pracovat jako koncipient. Policie jedná i o této eventualitě, nicméně ji považuje spíše za nepravděpodobnou.

Již v létě se snažil Pospíšil zamezit spolupráci s Němcovou advokátní kanceláří. Zrušen byl například tendr na provozování elektronického systému domácího vězení, který vyhlásila předchozí ministryně Daniela Kovářová. Pravidla tendru se podle Pospíšila měnila v neprospěch státu a do řízení vstoupila Němcova advokátní kancelář.

Ministerstvo spravedlnosti
Ministerstvo spravedlnosti