Bez Opencard už to v pražské MHD téměř nepůjde

Praha – Už jenom studenti budou moci cestovat pražskou městskou hromadnou dopravou s papírovými předplatními kupony. Elektronické časové jízdenky nahrávané na Opencard již od léta nemají alternativu u jízdenek pro děti a mládež, 13. listopadu skončí prodej papírových kuponů také dospělým a seniorům. Protože je podle mluvčí dopravního podniku Ilony Vysoudilové stále možné koupit si 90denní papírový kupon, docela zmizí klasické občanské jízdenky až v příštím roce. Studentským kuponům zřejmě odzvoní na konci příštího roku.

Období do konce platnosti papírových kuponů vydaných v posledních dnech jejich existence mohou cestující využít ke klidnému objednání a bezplatnému získání Opencard. Její výroba trvá zhruba dva týdny. U výdejních míst se zatím žádné dlouhé fronty nestojí, přestože Opencard ještě nemá asi 20 tisíc cestujících.

Někteří lidé se rozhodli, že poté, co jim přestal platit poslední papírový kupon, nebudou už nový kupovat a raději si elektronickou kartu rovnou pořídí. „Budu jezdit na obyčejné lístky, dokud mi karta nepřijde,“ shrnul cestující v pražském metru.

Opencard lze ovšem získat i na počkání, v takovém případě ale stojí 250 korun. Navíc se vydává pouze na jednom místě – v budově magistrátu v Jungmannově ulici. O vydání běžné karty, na kterou se čeká zhruba dva týdny, je možné požádat v metru, městských infocentrech, pobočkách městské knihovny nebo na internetu.

O papírové kupony přijdou 14. listopadu cestující, kteří platí plné jízdné, senioři mezi 60 a 70 lety a také lidé, kteří mají nárok na jízdenky pro občany v hmotné nouzi. Ačkoli k Opencard není alternativa, město odmítá, že by k jejímu pořízení občany nutilo. „Není to pravda. Papírové kupony se ruší v řadě českých a evropských velkoměst. Elektronické jízdné nabízí řadu flexibilních funkcí – je to přerušení platnosti kuponu, je to náhrada v případě ztráty karty,“ uvedl mluvčí projektu Opencard Martin Opatrný.

81-71M (MARS) v řádném provozu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24