Kárná komora NKÚ napomenula šéfa úřadu Dohnala

Praha - Kárná komora Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) uznala prezidenta úřadu Františka Dohnala vinným z toho, že ohrozil důvěru v nezávislost a nestrannost úřadu. Uložila mu za to napomenutí. Informoval o tom předseda kárné komory a viceprezident NKÚ Miloslav Kala. Dohnal v minulosti v rozhovoru pro týdeník Respekt uvedl, že někteří členové kolegia ovlivnění politickými stranami prosadili to, že se neuskuteční některé plánované kontroly.

Dohnal se proti rozhodnutí může odvolat, pak by se případem zabýval Nejvyšší soud. Šéf NKÚ ani jeho právní zástupce Václav Vlk na dnešním jednání nebyli. Vlk se k dalšímu Dohnalovu postupu vyjádří, až obdrží verdikt kárné komory. „Nevím ale, kam jsme dospěli, když pana Dohnala potrestali za to, že podal pravdivé informace,“ uvedl Vlk.

Podle Kaly prezident NKÚ naznačoval, že je úřad zpolitizovaný a že se někteří členové na této politizaci podílí. „Kárná komora posoudila veškeré důkazy a konstatovala, že tato tvrzení nejsou pravdivá,“ prohlásil. Podle rozhodnutí o výběru jednotlivých kontrol rozhodoval Dohnal a nemusel vyhovět požadavkům a návrhům členů kolegia úřadu.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Vlk se dnes opět podivil, že o případu jeho klienta mohla rozhodovat komora pod vedením viceprezidenta a bývalého poslance ČSSD Kaly. Právě on totiž byl podle Vlka jedním z lidí, které měl ve svém prohlášení o politickém ovlivnění Dohnal na mysli. Právník již dříve požadoval vyloučení Kaly z důvodu podjatosti. Kárná komora však rozhodla, že viceprezident podjatý není. „Neshledali jsme důvody pro (Kalovo) vyloučení,“ řekl soudce Nejvyššího soudu a člen komory František Púry. Podle něj námitka spočívala pouze v tom, že měl být Kala vyslechnut jako svědek, což na vyloučení nestačí.

Žalobu na Dohnala podali dva členové kolegia úřadu Jan Vedral a Jiří Kalivoda. Podle nich totiž mohlo jeho vyjádření pro Respekt vyvolat pochybnosti o tom,„zda kontrolní činnost NKÚ není negativně ovlivněna politickými zájmy“.

Týdeník Respekt zveřejnil článek s názvem Atentát na NKÚ, v němž se zabýval obviněními na Dohnalovu adresu. Respekt napsal, že za tlakem na Dohnala a NKÚ je dohoda ODS a ČSSD o rozdělení vlivu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a NKÚ.

Vedral: Žádná politická skupina neexistuje

Dohnal pak dva týdny poté řekl v rozhovoru pro Respekt, že politické strany v některých případech ovlivňují práci NKÚ a vynucují si nominaci svých členů do vedení této instituce. O některých členech kolegia řekl, že mají sklon ovlivňovat kontrolní plán. „Někteří členové kolegia spojení s politickou skupinou měli tendenci ovlivnit plán kontrolní činnosti, aby se některé věci nekontrolovaly. I když neargumentovali politickými důvody,“ řekl Dohnal. „Jsem přesvědčen, že žádná politická skupina, která by ovlivňovala činnost NKÚ, tady neexistovala ani neexistuje,“ řekl dnes Vedral. Podle něj Dohnal vyvodil své názory z připomínek některých členů kolegia ke kontrolám předsednictví ČR Evropské unii a zahraniční rozvojové spolupráce. Ani jedna z prověrek se neuskutečnila, podle Vedrala však proto, že je Dohnal nepředložil do plánu. Vedral je s rozhodnutím kárné komory spokojený.

Za kárné provinění lze v NKÚ uložit napomenutí nebo snížení platu až o 15 procent na dobu do tří měsíců. Závažné nebo opakované provinění může kárná komora potrestat snížením platu až na půl roku či návrhem na odvolání z funkce. Dohnal čelil dalším dvěma kárným žalobám kvůli hospodaření NKÚ a kvůli tomu, že odmítl kontrolu ze strany poslanců. Kárná řízení však byla přerušena, protože se případy začala zabývat policie.


Dohnal vede již od loňského jara spor s poslanci ze sněmovního kontrolního výboru o údajné plýtvání penězi úřadu. Případem se nyní zabývá soud. Státní zástupce mu klade za vinu, že od nástupu do funkce využíval nepřiměřeně luxusní byty a tím způsobil státu škodu minimálně 1,1 milionu korun. Dohnal obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku odmítá a tvrdí, že za jeho obviněním stojí snaha vytvořit na něj psychický nátlak, aby odstoupil z funkce.