Nové londýnské autobusy: Račte si nastoupit za jízdy

Londýn - Kdo zamíří v roce 2012 na londýnskou olympiádu, bude se moci svézt v nových dvoupatrových autobusech, které budou mít otevřenou plošinu a bude se do nich moci naskakovat. Autobus navazuje na legendární typ Routemaster, který byl vyřazen z provozu před pěti lety. Londýnský starosta Boris Johnson představil ve čtvrtek model nového autobusu ve skutečné velikosti, který je zatím nepojízdný. První prototyp by měl vyjet příští rok. Naostro by první nové autobusy, které vyrábí severoirská firma Wrightbus, měly jezdit od začátku roku 2012.

Právě dvoupatrové autobusy jsou jedním ze symbolů Londýna. Nejznámějším modelem byl Routemaster, který přestal jezdit v roce 2005 po 50 letech provozu. Nahradily ho nynější hranaté double-deckery a jednopodlažní prodloužené autobusy, které sice mají tradiční červenou barvu, ale přesto si nezískaly takovou oblibu.

Jelikož patří Johnson k příznivcům routemasterů, v kampani před volbami v roce 2008 slíbil, že se zasadí o jejich nástupce: „Když stojím na zadní plošině tohoto autobusu, cítím nostalgii.“ Bude totiž mít stejně jako routemastery vzadu otevřenou plošinu, na kterou bude možné naskakovat. Ovšem jen v případě, že daná linka bude mít průvodčího, jinak zůstane plošina zakrytá skleněnými dveřmi. Nyní londýnské autobusy průvodčí nemají, jejich úlohu přebral řidič.

Nový autobus tak bude mít tři vchody a uvnitř dvoje schody. Má být ale i mnohem tišší a má mít i nižší emise - o 40 procent oproti běžným dieselovým autobusům a o 40 procent oproti hybridům, které jezdí na některých linkách.

Londýnské autobusy s otevřenou plošinou
Londýnské autobusy s otevřenou plošinou